Moje TOP najlepšie knihy za rok 2023

22.12.2023

Vianoce sú za dverami a ja som opäť otvorila svoj zápisníček a pozrela späť na knihy, ktoré som tento rok prečítala. Vybrala som sedem najlepších, ktoré sa ma najviac dotkli, najviac ma oslovili, zabavili alebo som si pri nich najviac oddýchla a odpútala sa od reality. Je to miš-maš žánrov, hoci výrazne prevládajú historické romány. Ktorú knihu z výberu ste čítali? Alebo plánujete čítať?

Ak vás zaujíma celá recenzia na konkrétnu knihu, stačí kliknúť na nadpis 😉.

Prečo nepožiadali Evansa? 

Agatha Christie

Už pár rokov si robím zoznamy TOP kníh ale nikdy som nevybrala nič od mojej najobľúbenejšej spisovateľky. Dôvod je jednoduchý. Nevedela som si z jej kníh vybrať tú naj. Ale tento rok som sa rozhodla inak a jednu som predsa len vybrala. Prečo nepožiadali Evansa je výborná klasická detektívka, kde dvaja hrdinovia, ktorým sa nepozdáva smrť neznámeho muža, sa rozhodnú pátrať po vrahovi na vlastnú päsť.

Frankenstein

Mary W. Shelley

Úchvatné dielo, ktoré v sebe skrýva naozaj veľa. Román je považovaný za stavebný kameň vtedy nového žánru - hororu. Má silnú gotickú atmosféru a prvky sci-fi. Zároveň nádherne pracuje s psychológiou a nenútene oslavuje krásy prírody a života. Číta sa rýchlo, nie len pre kratší rozsah, ale aj pre pútavosť textu a napínavé momenty.

Klenot Nílu

Tessa Afshar

Kresťanský román z biblických čias, inšpiratívne čítanie o sile viery v kombinácii s dobrodružstvom, romantikou a zaujímavými postavami. 1. storočie nášho letopočtu, starobylé kráľovstvo Kúš a jedna odvážna mladá žena, ktorá sa vydá na nebezpečnú cestu za tajomstvami svojej rodiny.

Spoza čarovného prútika

Tom Felton

Táto kniha bol nový, osviežujúci zážitok, ktorý mi nesmierne sadol do nálady. Ide o autobiografiu Toma Feltona, predstaviteľa Draca Malfoya vo filmoch o Harry Potterovi. Netušila som, že tento žáner sa dá napísať tak pútavo, vtipne, sebakriticky a s nadhľadom. Výborné. 

Boj o srdce Morrow Littleovej

Laura Frantz

Úžasný romantický historický román s podmanivou indiánskou atmosférou a silným odkazom. Zamilovala som sa do hrdinov, do prostredia, atmosféry, fascinujúcich historických detailov aj do krásnej myšlienky o odpustení a búraní predsudkov. Určite jedna z tých najlepších od autorky.

Vrahovia mesiaca kvetov

David Grann

Čítanie tejto knihy bolo zarážajúce a obohacujúce zároveň. História, ktorá by nemala ostať zabudnutá, skutočné udalosti, ktoré poznačili jeden mierumilovný a dobrosrdečný kmeň Indiánov. Knihu neodložíte nie len pre jej vydarené vizuálne spracovanie s fotografiami a prehľadným členením, ale hlavne pre pútavý spôsob prezentácie faktov. Akoby ste čítali detektívny príbeh, ktorého jadrom sú chladnokrvné vraždy. Akurát, že tento príbeh nie je vymyslený, ale naozaj sa stal. Odporúčam aj filmové spracovanie. 

Manželská pretvárka 

Abigail Wilson

Výborný romanticko-dobrodružný príbeh s detektívnymi prvkami a tajomnou atmosférou. Plné nečakaných odhalení, prekvapivých zvratov a zaujímavých postáv, pri ktorých máte pocit, že všetci niečo skrývajú. Ak máte radi historickú romantiku, ktorá však neostáva iba pri romantike, rozhodne odporúčam Manželskú pretvárku.