Spoza čarovného prútika - Tom Felton

24.10.2023

Skutočné životné príbehy si vždy rada prečítam. Či už sú to biografie alebo len príbehy inšpirované skutočnými udalosťami. S autobiografiami až také veľké skúsenosti nemám. O to väčším prekvapením pre mňa bolo, že sa niečo také dá napísať pútavo, vtipne, sebakriticky a s nadhľadom. 


Vydavateľstvo: Ikar        Rok vydania: 2023        Počet strán: 336        Väzba: pevná        Preklad: Andrea Vargovčíková        Žáner: autobiografia, životopis


Nemám doma žiadny umelý prútik, vankúšik či deku s logom niektorej fakulty a neprišiel mi ani list z Rokfortu. Knihy o HP som čítala až od tretej časti, požičiavala som si ich z knižnice a domov som si zaobstarala celú sériu až nedávno, asi štyri roky dozadu. Napriek tomu si myslím, že som veľký fanúšik a aspoň filmy mám napozerané spredu aj zozadu. Táto kniha bol nový, osviežujúci zážitok, ktorému sa zrejme na dlhú dobu opäť nič nevyrovná ❤️.  

Toma Feltona, predstaviteľa Draca Malfoya vo filmoch o Harry Potterovi, asi nikomu, kto si číta tento text nemusím predstavovať. Aj ja som po knihe siahla prioritne práve kvôli tomu, že ide o herca vo filmoch, ktoré budú vždy patriť medzi moje najobľúbenejšie. Jasné, že som chcela vedieť ako Tom vnímal nakrúcanie, zákulisie a ostatných kolegov hercov. Ako sa, vlastne, dostal k postave Draca? Ako to vyzeralo na pľaci? Toto všetko nám v knihe ponúka ako na striebornom podnose. A okrem toho odhaľuje aj kúsok detstva, ako sa dostal k herectvu, či neskôr, čo sa s ním dialo po nakrúcaní HP. 

Už dávno som nečítala knihu, ktorá by mi lepšie sadla do nálady. Feltonov svojský humor je nesmierne nákazlivý. Od začiatku som sa neustále usmievala. Nechápte ma zle (obľúbené slovné spojenie z knihy 😅), nebolo to vyslovene "vtipné", ide predsa o seriózny skutočný životný príbeh o dospievaní pod svetlami reflektorov. Akurát tento životný príbeh je podaný príjemným, citlivým ale zároveň odľahčeným spôsobom. Prekvapili ma mnohé zaujímavé zamyslenia nad osudovými maličkosťami, ktoré keby sa stali inak, všetko by mohlo byť inak. 

"Herec vkladá do svojej úlohy aj časť seba, pracuje s prvkami, ktoré pozná z vlastného života, a pretvára ich na čosi iné. Nie som Draco. A Draco nie je ja. Ibaže deliaca čiara nie je čierno-biela. Je namaľovaná v odtieňoch sivej."

Páčili sa mi aj originálne názvy kapitol, fotografické prílohy a celkový vizuál knihy. Od humoru sme neskôr prešli aj k vážnejším témam, ktoré Felton podal taktiež pútavo, nenútene a zároveň s patričnou hĺbkou. Ani jemu sa v živote nevyhli problémy a určite sa mu o nich nepísalo ľahko. Záverečné kapitoly sú malým okienkom do jeho vtedy stratenej duše a dodávajú celej knihe silu, ktorú by ste na začiatku určite nečakali. Často mi pri čítaní napadlo, že toto hádam ani nemôže byť pravda, také mi prišli niektoré situácie absurdné (v rámci celej knihy). Ale nie nadarmo sa hovorí, že najzaujímavejšie príbehy píše sám život ❤️.

Tom Felton, okrem toho, že zo seba spravil "verejný majetok", ukázal aj to, že vie veľmi dobre písať. Na herca priam výborne. Určite by som nebola jediná, ktorá by si od neho rada prečítala aj niečo ďalšie. Kniha rozhodne poputuje do rebríčka mojich TOP kníh, ktoré som tento rok čítala 👍. 

5⭐/5⭐