Boj o srdce Morrow Littleovej - Laura Frantz

26.02.2023

 Úžasný romantický historický román s podmanivou indiánskou atmosférou a silným odkazom ❤️.


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2023        Počet strán: 392        Väzba: pevná        Preklad: Jana Seichertová        Žáner: romantický historický


Morrow Littleová sa nedokáže zmieriť s minulosťou. Neustále ju prenasleduje spomienka na útok šónijských bojovníkov, ktorí jej vzali takmer celú rodinu. Teraz, keď je už takmer dospelá a jej otec vážne chorý, musí sa vysporiadať s ťažkými osudovými rozhodnutiami. O nápadníkov nemá núdzu, ju však láka niečo iné, zakázané a nebezpečné. Stratiť môže naozaj veľa. Má si vziať muža, ktorého nemiluje alebo poslúchnuť volanie srdca?

Náš príbeh sa odohráva za čias krutých bojov medzi bielymi osadníkmi, kolonistami a Indiánmi. Keď každou mierovou zmluvou s podmienkami spolužitia vzplanula nádej, ktorá vzápätí, pri jej porušovaní zhasla ako sfúknutá svieca. Za čias, keď sa ľudia viac spoliehali na prírodu a na Boha. Keď vzduch v drevených zruboch osadníkov voňal tabakom, korením a bylinkami. A za čias, keď sa v jednom z nich začal tajne fajčiť kinnikinnik od šónijských bratov.

Prepáčte mi ten dlhší úvod, chcela som vo vás aspoň náznakom vyvolať atmosféru z knihy, ktorá však v mojom podaní znie trochu stroho. V knihe si ju užijete oveľa hmatateľnejšie, takmer ako na vlastnej koži. A to je jeden z dôvodov, pre ktoré zbožňujem knihy od autorky Laury Frantz.

"Plachým pohľadom preskočila z vráskavej tváre náčelníka na medvedie pazúry, zavesené na šnúrke na žltohnedom krku. Nevedela, čo ju desí viac - či strašidelný šperk alebo jeho majiteľ."

Hlavná hrdinka Morrow mi bola veľmi sympatická, zosobňovala bežné problémy každej z nás. Túžbu po lepšom živote, skutočnej láske a pokoji. Jej postava sa krásne vyvíjala, rástla. Z krehkej žienky v honosných šatách, na ženu pripravenú bojovať o to najcennejšie - lásku. Vďaka odvahe a viere zvládla aj to, čo nám možno príde nemožné a dokázala vzdorovať zlu. Celou knihou sa nesie úžasný odkaz o sile odpustenia, Morrow si k nemu musela prejsť skutočne náročnou cestou. Čo všetko získame, keď si srdcia očistíme od nenávisti a predsudkov?  

Najväčším prekvapením bol pre mňa fakt, že hoci som už prostredie a tému poznala z autorkiných predchádzajúcich kníh, opätovne ma dokázala vtiahnuť a chytiť za srdce. Dej je originálny, plný nečakaných zvratov (hlavne v druhej polovici), nových životných osudov, strhujúcich momentov a dojímavých chvíľ. Vo vzduchu bolo neustále cítiť napätie - divočina skrývajúca nebezpečenstvo a lásku zároveň. Zamilovala som sa do hrdinov, do prostredia, atmosféry, fascinujúcich historických detailov aj do krásnej myšlienky o odpustení a búraní predsudkov.

"Neochvejná láska pomáha znášať búrky života, poskytuje prístrešie, tieň a radosť." 

Len veľmi ťažko dokážem v pár vetách zhrnúť všetky pozitíva tejto knihy. Jednoducho to bol skvelý zážitok, až ma mrzí, že už mám knihu prečítanú. Autorka má neskutočný talent oživiť svojím príjemným, sviežim a ľahko poetickým štýlom postavy a prostredie. Tie opisy prírody a všetkého ostatného skrátka chcete čítať, nehovoriac o fascinujúcich historických detailoch, ktoré len podčiarkujú atmosféru. Hneď by som si prečítala ďalšiu knihu s Indiánmi, drevenými zrubmi, srdcervúcimi osudmi, čistou prírodou a nádejou, ktorá vám ostane v srdci keď dočítate poslednú stranu. Zbožňujem.

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net. ❤️

5⭐/5⭐

Recenzie na ďalšie tituly od autorky (stačí klik na názov):

Unášané srdce 

Tidewaterská nevesta

Pani plukovníková

Neobyčajná žena

Čipkárka

Večné puto