Prečo nepožiadali Evansa? - Agatha Christie

03.10.2023

Vynikajúca klasická detektívka 👍🕵. 


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2023        Počet strán: 248        Väzba: pevná         Preklad: Barbora Andrezálová         Žáner: klasická detektívka


Počas partie golfu Bobby Jones odpáli loptičku mimo útes. Keď sa ju rozhodne ísť hľadať, objaví neprirodzene skrútené telo umierajúceho muža. Tesne pred smrťou neznámy ešte stihne vyriecť vetu: "Prečo nepožiadali Evansa". Bobby mu vo vrecku nájde fotografiu peknej ženy ale nič viac o mŕtvom nezistí. Nešťastné úmrtie mu však naďalej nedá spávať a spolu s dávnou priateľkou Frankie sa pustí do pátrania. Veľmi rýchlo však zistia, že pátranie po pravde môže byť nebezpečnejšie než si mysleli...

Ani svojrázny detektív Hercule Poirot, ani prefíkaná slečna Marplová, a napriek tomu výborná kniha, v ktorej nechýba pre autorku tak typický ironický humor a nadhľad. Tento príbeh je o dvoch hrdinoch, ktorým sa nepozdáva smrť neznámeho muža a rozhodnú sa po vrahovi pátrať na vlastnú päsť. Bobby ako jednoduchý ale čestný muž a temperamentná Frankie ako odvážna a nezávislá žena. Perfektná dvojica. V mnohom sa krásne dopĺňali a ja som si ich oboch ihneď obľúbila.

Už od prvých strán bol príbeh nesmierne pútavý. Prekvapili ma mnohé akčné scény a zaujímavé zvraty. Spočiatku som mala pocit, že samozvaní pátrači sa k niektorým faktom dostali ako "slepé kura k zrnu" 😅 ale rýchlo som zistila, že som sa mýlila. Hlavne posledná tretina knihy ma vyviedla z omylu. Bola som ako na ihlách, neustále v údive. Nechápala som ako to všetko mohlo na konci zapasovať ako puzzle, akoby to bolo jasné už hneď na začiatku. 

Dokonalú atmosféru na anglickom vidieku (miestami tajomnejšiu než som očakávala) vytvorili hlavne zaujímavé nepriehľadné postavy. Nevedela som komu mám v skutočnosti veriť. Všetci na mňa pôsobili záhadne a podozrivo. Všetci niečo skrývali. Skrátka, výborná psychológia postáv, ktorá vám zahrá na city. 

V závere len musím skonštatovať, že Agatha Christie ma opäť dostala. Ak máte radi detektívky, túto by ste určite nemali obísť 😉.

PS: na motívy románu existuje aj televízna miniséria (z roku 2022), po ktorej sa skúsim poobzerať. 

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

5⭐/5⭐