Klenot Nílu - Tessa Afharová

09.09.2023

1. storočie nášho letopočtu, starobylé kráľovstvo Kúš a jedna odvážna mladá žena, ktorá sa vydá na nebezpečnú cestu za tajomstvami svojej rodiny. 


Vydavateľstvo: Kumran        Rok vydania: 2022        Počet strán: 296        Väzba: brožovaná        Preklad: Zuzana Vengliková        Žáner: historický román 


Charilina je sirota, ktorú vychováva teta. O svojich rodičoch vie len veľmi málo. Nikto z rodiny jej nechce prezradiť meno otca. Jej tmavá pleť však jasne prezrádza, že to bol Kúšijec. Počas pobytu u starých rodičov sa náhodou dozvie, že jej otec ešte žije, a tak po ňom začne pátrať. Hneď na začiatku však narazí na mnohé prekážky. Všetky stopy vedú do vzdialeného Ríma. Jedinou možnosťou ako nájsť svojho otca je prepašovať sa na loď obchodníka Tea. Charilina však netuší, aké veľké tajomstvo chce odhaliť. Za odhalenie pravdy je niekto ochotní aj zabíjať.

Klenot Nílu je pre mňa ešte len druhá kniha od Tessy Afshar ale určite nie posledná. Opäť som sa ponorila do tajomných biblických čias a vychutnala si jeden úžasný, napínavý a silný príbeh s hĺbkou. O jazvách života, ktoré si so sebou nosíme a o Božej láske, ktorá nemá konca. Kniha skrýva nádherné posolstvá, hlavní hrdinovia si prechádzajú osobnou premenou a vďaka ceste za pravdou spoznávajú aj pravdu o sebe. Skutočne inšpiratívne a povzbudivé čítanie, ktoré okrem všetkých týchto benefitov prináša aj úžasný zážitok z napínavého dobrodružného čítania so štipkou nenútenej príjemnej romantiky ❤️.

"Má ich väčšina z nás - jazvy neuzdravených rán. Niektoré sú viditeľné ako zle zahojená rezná rana. Iné, neviditeľné, ale stále bolestivé. Na jazvách je zlé to, že rozprávajú svoj vlastný pokrivený príbeh. Pod ich vplyvom sa na seba dívame cez ich pokrivené zrkadlo."

Príbeh bol hneď od začiatku pútavý. Postavy (hlavne Charilina a Teo) mi neskutočne prirástli k srdcu. Charilina predstavovala odvážne dievča, ktoré sa nechcelo vzdať svojho sna a Teo bol starostlivý, pokorný muž skrývajúci tajomstvá, ktoré ho tlačili na duši. Okrem nich spoznávame ďalšie nemenej zaujímavé ľudské osudy, ktoré príbeh krásne doplnili a oživili. Autorka má podľa mňa talent aj na skvelé dialógy. Nenútené a svieže. Dotvárali celkovú emóciu príbehu. Občas mi dvíhalo kútiky úst a inokedy sa zase tlačili slzy do očí. O dojemné a silné momenty nebola núdza. Hneď na začiatku som padla do autorkinej pasce a nevedela sa od príbehu odtrhnúť. 

"Niekedy, keď nás premôže sklamanie nad tým, čo nemáme, zabúdame sa tešiť z toho, čo máme."

V historických románoch si neskutočne cením aj atmosféru, ktorú spisovatelia vedia vytvoriť. Určite nie je jednoduché písať príbeh zasadený do tak vzdialenej doby, o ktorej existuje málo poznatkov. Napriek tomu sa Tessa Afsharová snaží držať písomných prameňov a do deja zapája aj niekoľko skutočných postáv (spomína v záverečnej poznámke autorky). V príbehu cítiť vtedajšiu dobu cez stavby, jedlá či odev postáv. Trošku som bola v šoku zo vzdialeností, ktoré v knihe hrdinovia prekonávali a tiež z množstva listov, ktoré si vymieňali. Tam som mala problém uveriť, či to v tej dobe už bolo také "bežné" ako to vyznelo 🤷‍♀️.

Ak máte radi kresťanské romány z biblických čias, inšpiratívne čítanie o sile viery v kombinácii s dobrodružstvom, romantikou a zaujímavými postavami, toto bude pre vás ako stvorené 😉. Ja som si príbeh nesmierne užila a už teraz sa teším na ďalšiu knihu od autorky. 

"Viem, že Boh ma neopustí. Ľuďmi už taký istý nie som."

PS: v poznámke autorka spomína, že o Teovi si môžeme prečítať aj v jej predchádzajúcich knihách: Zlodejka z Korintu a Dcéra Ríma. Čítali ste?

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Kumran.sk

Ak vás zaujala, môžete si ju kúpiť priamo na tomto odkaze: https://www.kumran.sk/krestanske-romany-novely/23340-klenot-nilu.html

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

5⭐/5⭐

Ďalšie recenzie na autorkine knihy:

Skrytý princ