Frankenstein čiže Moderný Prometeus - Mary W. Shelleyová

17.04.2023

Klasika, nad ktorou sa dá dlho uvažovať, polemizovať a vypustiť myšlienky rôznymi smermi. Prečo som toto nečítala už skôr? Nová srdcovka ❤️.


Vydavateľstvo: Tatran        Rok vydania: 1991        Počet strán: 155        Väzba: pevná        Preklad: Pavel Vilikovský         Žáner: horor, klasika


Mladý vedec Frankenstein bol už od svojho útleho veku veľmi ambiciózny. Keď spozná tajomstvo vzniku života, stvorí umelého človeka s narozmernou veľkosťou a ohromujúcou silou. V okamihu oživenia však precitne z agónie, zľakne sa vlastného výtvoru a utečie. Netvor sa ocitne sám a nepochopený. Keď nikde nenachádza ľudskú lásku a šťastie, rozhodne sa svojmu tvorcovi pomstiť najkrutejším možným spôsobom. 

Snáď ani neexistuje človek, ktorý by si pri vyslovení mena Frankenstein nevedel nič predstaviť. Predpokladám, že väčšina má hneď pred očami pozašívanú oživenú postavu, ktorá sa svojmu tvorcovi vymkne spod kontroly. Ale originál je len jeden ☝️. Bola som v šoku ako ďaleko má od všetkých možných filmových prevedení. 

"Boh stvoril človeka na svoj obraz, očarujúceho a krásneho; ale ja som veru zlá napodobenina svojho tvorcu. Satan mal druhov, spoludiablov, ktorí ho obdivovali a povzbudzovali; ja som odvrhnutý a sám."

Román je považovaný za stavebný kameň vtedy nového žánru - hororu. Má silnú gotickú atmosféru a prvky sci-fi. Zároveň nádherne pracuje s psychológiou a nenútene oslavuje krásy prírody a života. Číta sa rýchlo, nie len pre kratší rozsah, ale aj pre pútavosť textu a napínavé momenty. Jednoducho - úchvatné dielo, ktoré v sebe skrýva naozaj veľa.

"Život sa mení tak rýchlo ako ľudské pocity."

Je až zarážajúce ako dokonale autorka dokázala popísať tie najhlbšie pocity hlavných postáv. Neraz mi až zvieralo hrdlo, naskakovali zimomriavky, či tlačili sa slzy do očí. Celý príbeh môžeme vidieť akoby z dvoch uhlov. Z pohľadu tvorcu aj z pohľadu jeho "diela". Sme svedkami silnej túžby, či už po poznaní, nehe, láske alebo pochopení. Ako silno nás môže ovplyvniť, keď nič z toho nedostaneme (alebo naopak dostaneme)? Toto všetko sa vám dostane pod kožu a nedokážete nad príbehom prestať rozmýšľať. Raz vám je ľúto jedného, raz druhého. Kde je tá pomyslená pravda? Kto a na čo má právo? Zlo môže plodiť jedine ďalšie zlo...

"Medzi miliónmi ľudí sa nenašiel ani jeden, ktorý by ma poľutoval, alebo mi pomohol, a ja som mal byť dobrý k svojim nepriateľom?"


Mnohé myšlienky sú fascinujúce aj pre súčasného človeka. Nezaškodilo by nám viac myslieť na následky nášho konania. Nie len z pohľadu jednotlivca ale aj z pohľadu spoločnosti ako celku.

Ak práca, ktorej sa venujete, oslabuje vaše záľuby alebo vám odoberá zmysel pre prosté radosti, je táto práca určite nezákonná, to znamená, že poškodzuje ľudskú dušu."

Nebudem tu už viac filozofovať. Nad týmto dielom by sa dalo naozaj dlho zamýšľať a to rovno z viacerých uhlov. 

Zhrniem to: nadčasové, fascinujúce, pútavé a silné. Odporúčam👍😉. 

5⭐/5⭐

PS: Mrzí ma len jedno. Že takúto silnú a dôležitú knihu musíte v našom jazyku doslova hľadať. Trošku hanba, keď si pozriem knihu v českom jazyku, je k dispozícií hneď v niekoľkých vydaniach. Nemám nič proti starým knihám, naopak, majú svoj typický šarm, ale aj papier má nejakú životnosť a treba myslieť aj na budúce generácie, ktorým by takéto knihy rozhodne nemali uniknúť.