Vrahovia mesiaca kvetov - David Grann

29.10.2023

Nebyť filmu, k tejto knihe by som sa zrejme nedostala. A to by bola veľká škoda. Kúpila som si ju ešte cez leto, keď som zachytila informácie o pripravovanom filme. Takže za jej prečítanie vďačím filmu (, ktorý som ešte zatiaľ ani nevidela 😅).


Vydavateľstvo: Absynt         Rok vydania: 2020        Počet strán: 306        Väzba: pevná        Preklad: Samuel Marec        Žáner: true crime, detektívny, dokumentárny


True crime je žáner, po ktorom občas rada siahnem. Keď je niečo podložené skutočnými udalosťami a má to nádych detektívky, určite nepohrdnem. Preto trochu nerozumiem: ako je možné, že som sa ku knihe nedostala skôr? Možno som sa obávala, že bude príliš hutná a ťažkopádna. David Grann však nie je žiadny zelenáč. Za sebou už má nejaké tie knižné tituly a ocenenia. Pustil sa do náročného projektu a poňal ho tak dobre, že som sa od knihy nevedela odtrhnúť.

🔎Na začiatku 20. storočia Indiáni z kmeňa Osagov nečakane zbohatli. Na ich území, ktoré im Američania pridelili, a ktoré pokladali za neúrodnú a pustú krajinu, sa našli bohaté náleziská ropy. Veľké peniaze Osagov však klali oči bielym Američanom. Začala sa nevysvetliteľná séria vrážd a podozrivých úmrtí. Kompetentných na riešenie tohto problému bolo málo a väčšina z nich bola buď skorumpovaná, absolútne neschopná alebo mali strach pred neviditeľným zlom. FBI bola ešte len v plienkach a jej agenti mali pred sebou skutočne komplikovaný a spletitý prípad, na ktorý sa, jednoducho, nezabúda. A ani by sa nemalo zabudnúť.🔎

Čítanie tejto knihy bolo zarážajúce a obohacujúce zároveň. História, ktorá by nemala ostať zabudnutá, skutočné udalosti, ktoré poznačili jeden mierumilovný a dobrosrdečný kmeň Indiánov. A nie len ich. Príbeh obrovskej pavučiny, ktorá sa tiahla celým krajom a poznačila stovky osudov. Kus americkej histórie, poznačenej krvou a peniazmi. Som veľmi rada, že som si opäť rozšírila obzory a dozvedala sa, ako kruto sa bieli Američania neštítili správať k pôvodným obyvateľom.

Knihu neodložíte nie len pre jej vydarené vizuálne spracovanie s fotografiami a prehľadným členením, ale hlavne pre pútavý spôsob prezentácie faktov. Akoby ste čítali detektívny príbeh, ktorého jadrom sú chladnokrvné vraždy. Akurát, že tento príbeh nie je vymyslený, ale naozaj sa stal. V prvej časti knihy sa dozvedáme čo sa začalo diať, keď Osagovia nečakane zbohatli. V druhej časti/kronike nám autor objasňuje aké náročné a komplikované bolo začať pátrať po pôvodcoch zákerného sprisahania. V tejto časti sa dozvieme viac o vyšetrovateľoch, úradníkov, dôležitých osobách a ich minulosti. Trochu som sa síce strácala v menách, postoch a celom tom systéme vtedajšieho vyšetrovacieho úradu ale veľmi rýchlo sme sa opäť vrátili naspäť do centra diania. V poslednej, tretej časti, nám autor predkladá svoje vlastné zistenia. Výsledky zložitého pátrania či stretnutí s pozostalými. Všetko dostalo svoj konečný tvar a záver na mňa neskutočne doľahol (zimomriavky).

"...belosi sa na nás tu, v najdrsnejšej časti Spojených štátov vrhli. ,Vyženieme Indiánov tam, kde je len kopa kamenia, a tam ich zavrieme,´pomysleli si". No a teraz, keď sa ukázalo, že tá kopa kamenia má hodnotu miliónov dolárov, "každý sa sem chce dostať a chce sa dostať aj k tým peniazom."

Nechcem sa ani zamýšľať nad tým, čo všetko, o čom ešte nevieme, sa vtedy mohlo diať. Nevysvetlené veci, nevyriešené zločiny proti ľudskosti, na ktoré sa nikdy nedozvieme odpovede. Aký krutý vie byť človek pre peniaze a majetok? Pre kúsok pohodlia a mamony? Alebo z čírej závisti a sebeckosti? Čo by sme videli v zrkadle, ktoré by sme ho nastavili terajšej spoločnosti? Túto knihu budete mať v hlave (a určite aj v srdci) ešte veľmi dlho po prečítaní. 

5⭐/5⭐