Moje TOP najlepšie knihy za rok 2022

16.12.2022

Nech sa páči, pripravila som si pre vás kôpku kníh, ktoré ma tento rok najviac ohúrili. Cez sviatky a na prelome rokov zvyknem byť offline, takže vám moju TOPku prinášam už takto v predstihu. Navyše, môže vám poslúžiť aj ako posledný výkrik tipov na knižné darčeky 😅. 

Ako je na prvý pohľad vidieť, nejde iba o novinky. Je to pekná zmes žánrov ale niečo ich predsa len spája - všetky sa odohrávajú v časoch minulých, čo zrejme najlepšie vystihuje môj aktuálny čitateľský vkus. Čítali ste niektorú? Chystáte sa? 

Ak vás zaujíma celá recenzia na konkrétnu knihu, stačí kliknúť na nadpis 😉.

Utrpenie mladého Werthera

Výnimočné nadčasové dielo plné krásnych poetických opisov, silných myšlienok a hlbokých zamyslení. Fascinoval ma prerod z mladého inteligentného muža oslavujúceho život na zmäteného človeka, ktorý stratil všetku radosť a nádej. Klasika, ktorú sa oplatí prečítať. 

Dirigentka

Príbeh inšpirovaný skutočnou prvou úspešnou dirigentkou. Hlavná hrdinka, bičovaná ranami osudu, nespravodlivosťou a predsudkami vtedajšej doby, sa odvážne a vytrvalo vydáva za svojím snom. Emócie, zvraty, pekné myšlienky a prekvapivo silná romantická linka. 

Pod skleněným zvonem

Silná kniha s výraznými autobiografickými črtami. Intímna a hlboká spoveď mladého dievčaťa, ktoré bojuje samo so sebou, s vnútornými démonmi a depresiou. Text je podaný pútavo, miestami cynicky a sarkasticky, vďaka čomu sa nečíta tak ťažkopádne (vzhľadom na tému). Škoda, že autorka toho nemohla napísať viac. Táto kniha ma skutočne zasiahla. 

Pravek a iné časy

Čas, odhaľujúci osudy niekoľkých generácií na pozadí fiktívnej dediny. Hoci som si na štýl knihy musela trochu zvykať, po prečítaní som nemala pochýb, že na ňu tak skoro nezabudnem. Vyznačuje sa silnou poetickosťou, magickosťou, symbolikou a každodennými úvahami nad zmyslom života. Zrod, zánik, narodenie a smrť ako nevyhnutnosť, ktorá čaká každého z nás. Naozaj zaujímavé čítanie.

Diabol a temné vody

Dokonalosť pre milovníkov historických detektívok, ktoré neostávajú iba historickými detektívkami. Premyslená zápletka, tajomstvá, záhady a temná atmosféra so štipkou mysteriózna. Keď sa na jednej lodi stretne pestrá zmes čudákov z rôznych spoločenských vrstiev, to sa len budú diať veci. K tomu si pridajte zákerný prízrak, hrozivé znamenia smrti a o zábavu je postarané. Fanúšikom žánru určite odporúčam. 

Byt nad Seinou

Ak máte radi prelínanie dvoch dejových liniek (súčasnosť s minulosťou) toto bude niečo pre vás. Dej je z veľkej časti posadený do obdobia druhej svetovej vojny a odkrýva rodinné tajomstvá a silné ľudské osudy. Napínavé, dynamické, s jemnou nenútenou romantickou linkou a množstvom zaujímavých myšlienok. Bolo pre mňa až šokujúce koľko z príbehu sa opieralo o fakty a reálne osoby. Skrátka, ďalší príbeh, ktorý v sebe skrýva viac ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Rodokmeň milosti

Výnimočná a silná kniha o piatich ženách Starého Zákona (Tamara, Rachab, Rút, Betsabe a Mária). Päť príbehov v jednej knihe. Hoci autorka píše o niečom, čo sa stalo pred mnohými storočiami až tisícročiami - prináša nám nový pohľad, pohľad ženy. Na knihe je fascinujúce, že aj keď rozpráva príbehy z dávnych čias, v mnohom sú až zarážajúco podobné dnešnej dobe. Vrelo odporúčam. Nie len, že si rozšírite obzory, ale aj budete cítiť silu skrytých posolstiev.