Diabol a temné vody - Stuart Turton

03.02.2022

Dokonalosť pre milovníkov historických detektívok, ktoré neostávajú iba historickými detektívkami. Pre milovníkov tajomstiev, záhad a štipky mysteriózna, ktoré navodí tú správnu atmosféru 😉. 


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2021        Počet strán: 456        Väzba: pevná        Žáner: detektívka


Je rok 1634 a po mori sa plaví obchodná loď menom Saardam. Jej trasa začína v Batávii a mala by končiť v Amsterdame. Plavbu však ohrozujú zvláštne okolnosti a hrozivé znamenia predpovedajúce smrť. Po palube sa zakráda zákerný prízrak a pasažieri sa začínajú obávať. Na lodi sa nachádza aj najlepší detektív na svete - Samuel Pipps, je však väzňom a tak na kĺb všetkých nepríjemností musí prísť niekto iný - Samuelov oddaný pomocník a strážca Arent Hayes. Podarí sa mu s Pippsovou pomocou rozlúsknuť záhadu, ktorej korene siahajú do minulosti? Zachráni posádku lode pred záhubou?

Od Stuarta Turtona som čítala jeho predchádzajúcu knihu Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej. Bola to úplne iná detektívka než som doteraz čítala a veľmi sa mi páčila 👍. Veď, koniec koncov, recenziu si u mňa môžete prečítať TU. Diabol a temné vody ma však dostal ešte viac . Bol to oveľa viac realistickejší a otvorenejší príbeh s nečakane poučným záverom. Normálne mi padla sánka. Vynikajúce 👌❤️.

Poďme aj ku konkrétnym plusom, ktoré som v knihe ocenila. Najviac by som vyzdvihla atmosféru. Predstavte si veľkú obchodnú loď približne zo 17. storočia, keď boli navigačné systémy primitívne a cesty loďou trvali mesiace. Stroskotania neboli až také raritné a námorníci boli vetrom ošľahaní chlapíci veriaci na povery a znamenia. Ihneď som si predstavila môj obľúbený film Piráti z Karibiku. Veď aj to ako volali jedného z hlavných hrdinov - Vrabec 😂. Nebolo to síce veľmi originálne ale príbehu to nijako neprekážalo. Na takejto lodi budete pociťovať napätie a neistotu na každom kroku a keď sa k tomu pridajú záhadné udalosti, nehody a znamenia, temná atmosféra vás neminie.

Oceňujem aj vykreslenie charakterov postáv. V príbehu máme aj ženy a musím sa priznať, že sa mi páčilo ako sa s ich povahami autor vyhral. Popísal ich dôveryhodne a primerane danej dobe. Núdza nebola ani o pestrosť a posádka, ktorá sa na lodi stretla bola peknou zmesou čudákov z rôznych spoločenských vrstiev, kde kde kto utrúsil aj nejakú tú zaujímavú myšlienku 😅.

Keď som už spomenula postavy, musím sa aj priznať, že sa mi spočiatku plietli. Dej mal však rýchly spád, kniha krátke kapitoly a tak som o chvíľu bola v obraze. Ako pomôcka môže poslúžiť aj parádny nákres celej lode, jej priestorov a zoznam dôležitých pasažierov. Vynikajúci bonus, keďže väčšina príbehu sa odohráva práve na lodi a vy budete spolu s hrdinami putovať po jej útrobách hore-dole.

Ako som už spomenula, veľmi milo ma prekvapil záver. Občas som mala podozrenie kto je za všetko zodpovedný ale celkom rýchlo tieto moje odhady stroskotali. Autor si všetko do detailu premyslel. Dokázal ma celý čas udržať v napätí a popliesť mi hlavu. A za poznámku autora na konci knihy dávam taktiež palec hore. Až po jeho prečítaní som si uvedomila niektoré drobnosti, ktoré by niekomu mohli prekážať ale ja som ich ponorená a sústredená na príbeh jednoducho prehliadla a užila si knihu, so všetkým, čo ponúkala. Teda aj so všetkými historickými nedokonalosťami, pretože v tejto knihe nejde o verný obraz historických udalostí a faktov. Ide o premyslenú zápletku a temnú atmosféru a tú tam určite nájdete 😉.

V poznámke autora sa spomína aj to, že Stuart Turton chystá ďalšiu knihu. To si rozhodne nenechám ujsť. Už sa neviem dočkať 😊. 

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ ❤️.

5⭐/5⭐