Dirigentka - Maria Petersová

20.11.2022

Pribudla ďalšia kniha do môjho zoznamu TOP kníh, ktoré som tento rok čítala. Nadšenie level milión 😍.


Vydavateľstvo: Grada (Cosmopolis)        Rok vydania: 2022        Počet strán: 272        Väzba: pevná         Jazyk: CZ        Preklad: Lucie Libovická        Žáner: historický, životopisný, spoločenský román


Willy miluje hudbu. Jej snom je stať sa dirigentkou, lenže píše sa rok 1926 a úlohou ženy nie je študovať na konzervatóriu, ale stať sa manželkou a mať deti. Ona je však pevne odhodlaná ísť za svojím snom navzdory všetkým polenám, ktoré jej život hádže pod nohy. 

Mám rada životné príbehy žien, ktoré sa vydali, tak povediac, proti prúdu. Naša hlavná hrdinka musela byť odvážna a vytrvalá, pretože sa nezľakla ani ťažkých životných rán osudu. Bičovaná nespravodlivosťou a predsudkami vtedajšej doby sa vydala na náročnú cestu za vytúženým cieľom - stať sa dirigentkou. Nemysliteľné. Žena a ovládať stovku mužov v orchestri? Ako by to mohla zvládnuť?

Príbeh je písaný z pohľadu viacerých postáv, čo mi naozaj sadlo 👍. Vedela som sa vžiť do ich pocitov a pochopiť tak ich správanie. Prekvapením boli rôzne zvraty, tajomstvá, pekné myšlienky a celkom silná romantická linka. Všetko to dokopy krásne hralo, príbeh jemne okorenilo a zvýraznilo celú myšlienku knihy - predsudky voči ženám, rodové stereotypy či podceňovanie žien v domácnosti. 

"Když zavřu oči, nepřipadá mi, že diriguje žena."

Ako sa píše na obálke, príbeh je inšpirovaný skutočnou prvou úspešnou dirigentkou, stále však treba počítať s tým, že ide o fikciu a množstvo postáv je vymyslených. Páčilo sa mi ako sme sa nenútene dozvedali aj o svete hudby. Bolo to zaujímavé, poučné ale zároveň ľahko stráviteľné laikom akým som napríklad ja. K tomu podmanivá atmosféra hudby, ktorá dokáže preniknúť pod kožu. Dokonale som sa preniesla do inej doby, do iného sveta ❤️.

"... Čím výše vzlétnete, tím tvrději dopadnete."

Skutočne emotívna, silná, pútavá a napínavá kniha, ktorá vás chytí a nepustí. A ten záver a dodatok? Rozhodne odporúčam prečítať 😉. 

5⭐/5⭐

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada ❤️.

PS: väčšinou býva najskôr napísaná kniha a následne sa na jej motívy natočí film. Toto je úplne opačný prípad. Maria Petersová je režisérkou rovnomenného filmu Dirigentka z roku 2018. Životný príbeh dirigentky Antonie Bricovej ju však natoľko zaujal, že sa rozhodla napísať aj knihu. Priznám sa, že hneď na druhý deň som si ten film musela pozrieť 😀. Kniha je určite stokrát lepšia (o tom niet pochýb) ale vyslovene sklamaná som nebola ani z filmu. Až na pár zmien a nejakých drobností som si užila aj ten 👍.