Byt nad Seinou - Kelly Bowenová

22.09.2022

Vynikajúci historický román, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou poputuje do mojej TOP 10 za tento rok ❤️. 


Vydavateľstvo: Metafora (Grada)        Rok vydania: 2022        Počet strán: 368        Väzba: pevná        Jazyk: CZ        Žáner: spoločenský, historický román


Je rok 2017 a Aurelia Leclairová zdedí po babičke prepychový byt v Paríži. Doteraz netušila, že jej babička taký byt vlastnila. Je plný vzácnych obrazov a luxusného oblečenia. Postupne zisťuje, že babička mala okrem bytu aj mnohé iné tajomstvá a rozhodne sa odhaliť pravdu o tom, aká v skutočnosti bola.

Píše sa rok 1942 a Paríž čelí nemeckej okupácii. Keď si nacisti prídu pre priateľov Estelle Alardovej, tá sa rozhodne konať - pomôcť nech to stojí, čo to stojí. Do situácie sa dostáva aj žena s krycím menom Celine a obe sa vrhnú priamo proti nemeckej prevahe. 

Emotívny príbeh odkrývajúci rodinné tajomstvá a silné osudy. 

Hneď od prvých strán si ma autorka získala veľmi príjemným, nenúteným a prirodzeným štýlom písania. Napriek českému jazyku sa kniha čítala ľahko a rýchlo. V príbehu sa okrem typického striedania minulosti s prítomnosťou, striedajú aj kapitoly z pohľadu rôznych postáv. Prezradím, že nie len z pohľadu žien 😅😉. Dej bol vďaka tomu pestrý, dynamický a plynulý. Tajomstvá sa postupne odkrývali a zároveň vytvárali ďalšie otázky, na ktoré bolo potrebné hľadať odpovede. 

Pútavosť a napätie sa knihe rozhodne nedali zaprieť. Viackrát som sa pristihla, že tŕpnem od nervozity pri napínavej scéne a v duchu prosím postavy, nech si trochu viac dávajú pozor 😳😀. Bonusom bola jemná romantická linka odohrávajúca sa na pozadí príbehu a mnoho pekných myšlienok, ktoré stáli za poznačenie. Vlastne, celá kniha má veľmi pekný odkaz. O získavaní dôvery a odvahe pohnúť sa ďalej. Nestáť len tak v kúte so založenými rukami ale ukázať svoje schopnosti a naplno ich využiť. Dôverovať nie len druhým, ale aj sebe. Bola som očarená. Kniha ma naozaj chytila za srdce 🥰. 

"Důvěra nemůže být jednostranná. Jednoho dne po tom koni možná bude někdo žádat nemožné. Aby se rozběhl do nebezpečí, ačkoli mu všechny instinkty budou našeptávat, ať utíká opačným směrem. Ale on poslechne, protože tomu člověku bude důvěrovat. Důvěra je nejdůležitější ze všeho."

Veľmi sa mi páčilo ako autorka všetko pekne vzájomne pospájala. Neznámy byt, v ktorom sa zastavil čas, neľútostná vojna, záhadné fotografie, vzácne obrazy či tajomstvá rodiny. Zaujímavé boli aj postavy, ktoré som si ihneď obľúbila. Emotívne chvíle striedali tie akčné. Nechcela som knihu pustiť z ruky 😀.

Väčšina príbehu sa odohráva vo vojnovom období, takže niektoré udalosti a postavy sú  pochopiteľne známe z histórie. Po prečítaní poznámky autorky som však ostala v nemom úžase 😲. Bolo pre mňa až šokujúce koľko z príbehu sa opieralo o fakty a reálne osoby. Autorka bravúrne vyzdvihla najmä mnohé odvážne ženy. V náročných, vojnou zmietaných časoch chceli robiť oveľa viac ako len (so všetkou úctou) sedieť na zadku a čakať na koniec. Nebáli sa riskovať všetko pre spravodlivosť a záchranu života. Patrí im veľká vďaka a pocta. Na takýchto ľudí by sa rozhodne nemalo zabúdať a som nesmierne rada, že sa o nich aspoň píše. 

"Bojím se jako kdokoli jiný. Ale podlehnutí takové emoci člověku jen zastře úsudek a způsobí, že i jinak chytří lidé dělají hloupá rozhodnutí." 

Byt na Seine určite odporúčam všetkým, ktorí majú radi pútavé príbehy skrývajúce v sebe viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo 😉. Bolo to výborné čítanie.

"Ostatní by si nikdy neměli všimnout tvého líčení, Lio. Pokud si tedy nepřeješ, aby si tě všimli, ale neviděli tě." 

PS: škoda len tej obálky. Nie je zlá, len si myslím, že tento príbeh by si zaslúžil niečo menej "sladkú" obálku.😅. 

Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada. ❤️

5⭐ /5⭐