Rodokmeň milosti - Francine Riversová

24.01.2022

Päť krehkých žien, päť silných príbehov v jednej knihe. Tamara, Rachab, Rút, Betsabe a Mária. Boh si ich zvolil, aby prostredníctvom nich zmenil svet. 


Vydavateľstvo: Kumran        Rok vydania: 2021      Počet strán: 544        Väzba: brožovaná         Žáner: historický román    


Tamara zažila zradu ale nebála sa ísť za svojou vierou. Rachab napriek svojej povesti neviestky verila v záchranu. Rút bola žena plná nezištnej lásky a veľkej obety. Betsabe videla aké obrovské následky môže mať jeden hriech ale rozhodla sa čeliť pravde a otvoriť sa Bohu. Mária, obyčajná žena z ľudu, ktorú si Boh vybral na tú najdôležitejšiu úlohu. 

Ako ste si u mňa už určite všimli, mám rada historické romány a ešte viac, keď sú podložené skutočnými udalosťami/osobnosťami. Táto kniha je v niečom iná, výnimočná. Hovorí totiž o niečom, o čom sa už píše v inej knihe (Biblia) ale ponúka nám nový pohľad. Pohľad ženy.

Od Francine Riversovej som už zopár kníh čítala a všetky sa mi veľmi páčili. Autorka má talent oživiť postavy cez ich myšlienky a v tomto prípade to opäť zvládla bravúrne. Ako podklad použila príbehy z Biblie, kde vystupovali na prvý pohľad obyčajné ženy. Neboli dokonalé, mali svoje chyby a nerozhodovali sa vždy správne. Vyznačovali sa však veľkou odvahou, láskou a vierou. A hoci ide o historickú fikciu, pri čítaní budete mať pocit, že presne takto to naozaj bolo. Pocity spomínaných žien autorka opísala realisticky a s dôrazom na danú dobu. Mnohé veci, ktoré sa v príbehoch dejú, myšlienky a rozhodnutia hlavných hrdiniek sa vám možno budú zdať zvláštne. Treba však prihliadať na dobu, v ktorej sa všetko odohrávalo. Iné zákony, iná spoločnosť, iný svet. Ženy nemali takmer žiadne postavenie a ich úlohou bolo v prvom rade dobre sa vydať a porodiť synov. Tak boli vychovávané, to pokladali za svoj údel. Dohodnuté manželstvá, drsné životné podmienky, pochabé uctievanie modiel, nezmyselné obety vymysleným bôžikom, hlad či vysoká úmrtnosť neboli ničím nezvyčajným. Francine Riversová vás skrátka prenesie o storočia, vlastne až tisícročia, do pradávnej minulosti a svojim nezameniteľným štýlom vo vás vyvolá napätie a zvedavosť.

Na knihe je fascinujúce, že aj keď rozpráva príbehy z dávnych čias, v mnohom sú až zarážajúco podobné dnešnej dobe. Hrdinky riešia dilemy, ktoré aj nás sprevádzajú životom. Keď máme pocit, že si za naše skutky spáchané v minulosti nezaslúžime lepšiu budúcnosť alebo sa cítime zneužití a túžime po spravodlivosti. Kniha obsahuje množstvo odkazov na rôzne neduhy nášho srdca a hromadu posolstiev o sile viery. Otvára nám myseľ, aby sme prostredníctvom nej mohli vidieť aj to, čo inak očami nevidíme.

"Hlupáci! Všetci boli hlupáci! Boh, ktorý sa vysmieval z egyptských bohov a otvoril Červené more, s ľahkosťou rozmetá tieto múry! Čo im pomôžu kamenné a hlinené modly proti Bohu, ktorý ovláda vietor, oheň a vodu? Rachab si bola istá, že by stačil jediný dych z jeho úst na otvorenie jerichovských brán. Jediné mávnutie jeho ruky by zmenilo celé kráľovo opevnenie na rumovisko!" 

Ženy z príbehov neboli rovnaké. Každá bola iná a prechádzala si iným životným údelom. Mne najviac k srdcu prirástla Rút a najviac ma šokoval príbeh Tamary, ktorá prekypovala odvahou a odhodlaním. Milo ma prekvapil posledný príbeh o Márii. Nepoznám nikoho, kto by nepoznal ako to bolo so zvestovaním anjelom a narodením Ježiša. Očakávala som, že presne o tom budem čítať, len v nejakej obšírnejšej verzii. Mýlila som sa. Máriin príbeh síce začal zvestovaním anjela ale nekončil Ježišovým narodením. Naopak, tam to všetko len začalo, príchodom Božieho syna. Hoci bola Mária výnimočnou ženou, aj ona sa pasovala s mnohými problémami, ktoré pozná každá matka. Aj ona bola v pokušení, aj jej sa občas prihováral hlas zvádzajúci na nesprávnu cestu. Okoliu sa mohlo zdať, že to má s poslušným Ježišom jednoduché ale iba ona vedela, kto je jej syn a vo svojej ľudskej osamelosti vďaka silnej viere prijala všetko, čo malo a muselo prísť.

"Jej syn sa však nenarodil, aby plnil vôľu ľudí, ale aby robil to, čo chce Boh."

Ak by to teda nebolo jasné z mojich predchádzajúcich slov - Rodokmeň milosti bola výnimočná, silná a fascinujúca kniha. Hltala som ju každou stranou viac a viac. Príbehy som si pôvodne chcela čítať po jednom a prekladať ich inými knihami ale nakoniec som nevydržala a rozdelila si ju iba jeden krát. Nedalo sa od nej odtrhnúť. Vrelo odporúčam. Nie len, že si rozšírite obzory, ale aj budete cítiť silu skrytých posolstiev. Pokojne by som si vedela predstaviť aj ďalšie príbehy žien z Biblie. Určite by to mohlo byť povznášajúce čítanie.

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

Ďakujem vydavateľstvu Kumran za zaslanie knihy na recenziu.

Knihu si môžete zakúpiť na tomto odkaze: https://www.kumran.sk/krestanske-romany-novely/23748-rodokmen-milosti.html

5⭐/5⭐