Unášané srdce - Laura Frantz

28.11.2022

Moja obľúbená autorka opäť nesklamala. Unášané srdce bolo príjemným pohladením na duši ❤️.


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2022        Počet strán: 448        Väzba: pevná         Preklad: Jana Seichertová        Žáner: historický, romantický


Virgínia, rok 1755. Vo vzduchu a na mori cítiť hrozbu vojny s Francúzskom. Dvadsaťosemročná Esmée Shawová sa spolu s otcom venuje rodinnému obchodu - čokoládovni. Hoci ju práca s touto pochúťkou napĺňa, hlboko v srdci zvádza boj. Už je to desať rokov čo jej stroskotal vzťah a ona cíti, že napriek dlhým rokom sa z toho ešte celkom nespamätala.

Kapitán Henri Lennox sa po dlhej dobe vracia domov, rozhodnutý dostavať maják v zátoke Chesapeake. Jeho nečakaná prítomnosť rozvíri pokojné vody nie len srdcových záležitostí. Keď ho však koloniálna vláda požiada o vedenie nebezpečnej námornej výpravy, jeho budúcnosť je zrazu neistá. Ako sa môžu zahojiť staré rany keď nám život nadeľuje ďalšie a ďalšie? Dokážu spoločné ciele vydržať vojnu a odlúčenie?

Laura Frantz nás, ako v mnohých jej knihách, opäť privádza do koloniálnej Virgínie. Tentokrát máme česť s Yorkom, občas zájdeme aj do Williamsburgu, na more a do čokoládovne. Pomalšie tempo, ktoré je citeľné už od prvých strán vynahrádza množstvo historických detailov, zaujímavostí, prostredie a atmosféra. Výroba čokoládových dobrôt, dobové jedlá, tradície, poukázanie na sociálne pomery v krajine, chudobu, otroctvo, či hrozbu vojny. Bolo to také pohodové vychutnávanie si každej strany, pričom som mala pocit, že autorka dokonca zvolila aj o niečo poetickejší jazyk.

Príbeh rozpráva o sile odpustenia, druhých šanciach či odvahe začať odznova. Poukazuje aj na vnútornú krásu duše a silu viery. Hlavní hrdinovia mi boli veľmi sympatickí a vedľajšie postavy rozhodne zaujali. Autorka sa pekne vyhrala s charaktermi a opísala ich realisticky aj vzhľadom na obdobie, v ktorom sa príbeh odohráva. Páčilo sa mi ako sa vyvíjali a rástli. Romantika bola prirodzená, jemná a nenútená.

"Jediná istota v živote bola jeho neistota. Jedine Boh zostával neochvejný."

Milým prekvapením bolo zopár nečakaných zvratov a napätie v druhej polovici knihy. Nesmierne som si užívala taký ten pocit, keď cítite medzi riadkami, že sa určite stane niečo veľké. Záver bol skutočne vydarený a napriek celkom slušnému rozsahu knihy, by som v danom momente pokojne uvítala ešte zopár strán navyše.

Bolo to naozaj príjemné pohodové čítanie ideálne na dlhé zimné večery (aj dejovo). Realistické, povzbudivé, s peknými myšlienkami a pútavou atmosférou. A fanúšikovia spisovateľky určite nemajú nad čím váhať 😉. 

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net.

4,5⭐/5⭐