Tidewaterská nevesta - Laura Frantz

26.03.2022

Inšpirujúci historický román, plný romantiky a napätia 👍.


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2022        Počet strán: 400        Väzba: pevná         Žáner: historický romantický


Jamestown, 17. storočie - Selah Hopewellová je dcérou obchodníka a všetok svoj čas venuje práci. Na vydaj nemá ani čas, ani chuť. V kraji žije príliš veľa mužov a málo žien a tak ako jedna z mála je poverená aj privítaním a starostlivosťou o tzv. tabakové nevesty, ktoré si majú v Jamestowne nájsť toho pravého.

Xander Renick je v celom okolí preslávený ako tabakový lord. Jeho úroda je bohatá, pozemky rozľahlé a má aj veľmi vzácne postavenie mediátora medzi kolonistami a neďaleko žijúcim indiánskym kmeňom Powhatanov. Žiadaný je aj medzi ženami ale o ženbu po strate manželky nemá záujem. Čo týchto dvoch spája? Nájdu v živote to, čo im doteraz chýbalo?

Americká spisovateľka Laura Frantz nás v posledných rokoch zásobuje románmi situovanými do koloniálnej Virgínie, do obdobia nepokojov medzi kolonistami a indiánmi. Aj v románe Tidewaterská nevesta sa ocitáme na podobnom mieste ako v predchádzajúcich knihách, tentokrát však takmer úplne na začiatku osídľovania oblasti Európanmi. A čo by vás na príbehu z tohto prostredia malo zaujať najviac? Možno to, že ide o príbeh inspirovaný skutočnou indiánkou, známou ako Pocahontas (reálna Pocahontas má len málo spoločné s tou, ktorú možno poznáte z rozprávky). Neskutočne ma fascinovalo, že je v knihe použité množstvo historických faktov a detailov.

Poďme ale k príbehu ako takému. Ten ma zaujal okamžite, od prvej strany. Doslova. Neustále sa tam niečo dialo, dozvedali sme sa niečo nové a postupne odhaľovali tajomstvá postáv. O udalosti a zvraty nebola núdza. Nemala som sa kedy nudiť 😀. V polovici knihy však prišlo zvláštne ticho pred búrkou a posledná tretina nabrala doslova dramatický nádych. Zrazu sa toho dialo ešte viac a priznám sa, že tu som sa aj trošku začala strácať v pocitoch hlavných hrdinov a ich správanie mi prišlo máličko nedotiahnuté. Na druhej strane, možno to chápať aj tak, že Selah a Xander predsa len neboli dokonalí a mali svoje ľudské chyby. Navyše, čo by to bola za kniha od L. Frantz, keby neriešila aj problémy srdca a viery a nedotýkala sa aj iných vážnejších tém. V tomto prípade poukazuje napríklad na spory s indiánmi alebo otroctvo. 

Veľkým plusom knihy je aj opis denných činností hrdinov. Chod domácnosti, miestne zvyky a obyčaje. Krásne som sa tak mohla preniesť do daného obdobia a zažiť atmosféru ako naživo. A že tá atmosféra mala naozaj čaro nepoznaného 🥰. Mnohé z vtedajšieho života by nám v dnešnej dobe prišlo zvláštne a možno aj máličko zábavné 😊.

Rozhodne teda odporúčam prečítať. Výborný, napínavý príbeh okorenený romantikou, opierajúci sa o skutočné historické fakty a riešiaci vážne historické témy. Skvelá kniha ❤️.

Za poskytnutie knižky na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net.

5⭐/5⭐