Neobyčajná žena - Laura Frantz

13.04.2021

Neobyčajne skvelá kniha o neobyčajne skvelej žene ❤️. Podľa mňa, nie len jednej ...


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2021        Počet strán: 352        Väzba: pevná        Žáner: historický román


Preneste sa do malebných ale nebezpečných hôr západnej Virgínie v roku 1770. Žije tu Tessa Swanová, odvážna a úprimná žena, ktorá vyrastala spolu s piatimi bratmi pri rieke Buckhannon, v oblasti obliehanej indiánmi. Jej každodennosť naruší príchod hrdinu fráncúzsko-indiánskej vojny, Claya Tygarta, ktorého vychoval indiánsky kmeň Lenapov. Clay má poslanie, stáva sa veliteľom pevnosti nesúcej jeho meno a vzhľadom na to netúži po žiadnych milostných pletkách. Napriek odstupu však nakoniec bude musieť riešiť osobnú aj jednu verejnú dilemu...

Úprimne? Nečakala som, že táto kniha bude až taká dobrá. Áno - romantika, dobrodružstvo, historické detaily - to všetko som predpokladala a tušila som, že kniha sa mi bude páčiť presne tak isto ako predchádzajúce knihy od autorky. Ale atmosféra, prostredie a postavy ma natoľko očarili, že som nechcela aby príbeh skončil. Čítanie Neobyčajnej ženy bolo pre mňa obrovským zážitkom ❤️. Sila priateľstva, život úzko spätý s prírodou, odvaha, rozdielnosť kultúr, láska a úžasné historické detaily - to je kúzlo tejto knihy v jednej vete.

Ako ste už zrejme vyrozumeli z obsahu, ktorý som v úvode v stručnosti zhrnula, dej sa odohráva za čias nepokojov medzi bielymi a červenými. Nečakané útoky, únosy a vypaľovanie boli takmer na dennom poriadku. Viete si predstaviť pracovať na poli, zbierať úrodu, plaviť sa po rieke alebo len tak zbierať jahody s pocitom, že vás niekto sleduje? Mať neustály strach o holý život, o život svojich blízkych? Tak v takomto prostredí žije hlavná hrdinka Tessa. Naozaj jej ťažko zazlievať, že túži po lepšom živote. 

Ako som už spomenula, najviac mi na knihe učarovala atmosféra, prostredie a postavy. Rozhodne to bolo tým, ako autorka dôveryhodne vykreslila všetky historické detaily. Vtiahla ma do minulosti, ukázala čo sa vtedy nosilo, čo sa jedlo, pilo a ako sa žilo. Doteraz cítim chuť kukuričných placiek na milión spôsobov a predstaviť si viem aj náladu, ktorá vznikala, keď sa pil obľúbený flip 😉. 

Možno je to nepodstatné ale páčili sa mi aj samotné mená hrdinov - Tessa, Clay, Keturah, Maddie alebo Tamanen. No uznajte, majú šmrnc 👌. A nie len to, postavy boli veľmi živé a realistické. Tessu som si okamžite obľúbila. 

Nakoniec sa máličko vyjadrím aj k dejovej linke - hoci obálka románu predpovedá romantiku, očakávajte aj rovnakú dávku dobrodružstva. Príbeh je originálny a pútavý. Autorka nádherne poukazuje na rozdielnosť kultúr a zároveň na to, čo ich spája - život spätý s prírodou, sila lásky a priateľstva. Nenudila som sa ani chvíľku. Dokonca aj pokojné scény vo mne iba vzbudzovali pocit, že sa každou chvíľou určite čosi stane 😱. Nie raz mi prebehol mráz po chrbte... A ak by som mala spomenúť aspoň jednu chybu, určite by to bolo to, že kniha nemala aspoň o pár stránok viac. Aby som si tento skvelý príbeh mohla ešte chvíľku čítať 🥰. 

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net a už teraz sa teším na ďalší príbeh z pera autorky. 

5⭐/5⭐