Čipkárka - Laura Frantz

20.05.2020

S autorkou som sa po prvýkrát stretla pri knižke Večné puto. Očarila ma ❤. Keď vyšla jej novinka Čipkárka, vedela som, že si ju musím prečítať. A neľutujem.


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2020        Počet strán: 392        Väzba: pevná        Žáner: historický román


Lady Elisabeth Lawsonová má takmer všetko, čo si môže želať. Je dcérou viceguvernéra Virgínskej kolónie a čoskoro ju čaká svadba. Manželstvo je vopred dohodnuté, prináša výhody pre obe strany. Ale je to naozaj tak? Dostaví sa láska neskôr alebo vôbec nie je dôležitá?

Hoci Elisabeth vedie navonok usporiadaný život, vo Williamsburgu to vrie. Bratranec jej nastávajúceho, Noble Rynallt, je revolucionár a vie, že čoskoro začne boj sa slobodu. Elisabeth stojí pred voľbou. Ku komu sa pridať? Zostať verná otcovi alebo sa pripojiť k povstalcom a Nobleovi?

Neviem ako vás, ale mňa osobne anotácia až tak veľmi nezaujala. Priznávam, že som ju viac-menej len preletela a vôbec sa na ňu nesústredila. Knižku som si vybrala kvôli autorke, krásnej obálke a vznešenému názvu. A napriek tomu ma nesklamala.

Hneď od prvých strán bolo cítiť ako sa autorka v danej dobe vyzná. Má prehľad a určite jej dalo neskutočne veľa práce, aby si naštudovala všetky tie historické detaily. Atmosféra koloniálnej Virgínie ma úplne pohltila.

Romantická linka v tejto knihe má mierny charakter. Spočiatku len jemne doplňuje dej, vrcholí a ku koncu úplne opadne. Aspoň ja som mala taký pocit. Nie je to kniha, kde do poslednej stránky čakáte vrchol lásky hlavných hrdinov a možno aj to ju robí trochu odlišnou od ostatných historických ľúbostných románov.

Pochváliť musím aj dejovú linku. Mala som pocit, že sa tam neustále niečo deje, alebo je práve niečo na spadnutie. Napätá som bola každou stránkou, o čom svedčí aj fakt, že som knihu relatívne rýchlo prečítala. Postavy mi boli sympatické, pekne vykreslené a pôsobili prirodzene 👍. Je to síce paradox, ale najmenej som si užila práve poslednú tretinu knihy. V závere dochádzalo k príliš veľkých časovým odstupom a niektoré udalosti mi prišli máličko nepravdepodobné. Kniha však poukazuje aj na nádej a vieru, takže by sme to mohli chápať aj ako víťazstvo Prozreteľnosti. Tu totiž nebojuje len armáda, ale aj každý človek sám so svojimi osobnými nepriateľmi srdca.

PS: recepty na konci knihy sú dokonalým zavŕšením atmosféry😍.

PPS: pri názve knihy som nadobudla pocit, že po jej prečítaní budem obohatená o nové informácie ohľadom povolania čipkárky. Autorka sa však viac zameriava na odvážne činy a historické udalosti vtedajšej doby. Nie je to ako napríklad u Julie Klassenovej, ktorej knižky sú oveľa viac nasýtené romantikou. Pri Laure Frantz mám pocit, že je to vždy tak viac o boji, odvahe, dobrodružstve a dôležitých momentoch histórie. Veľmi sa mi páči, že u každej z týchto autoriek môžem očakávať niečo iné ❤.

Knihu rozhodne hodnotím kladne. Veľmi som si ju užila a preto nemám dôvod dať menej ako plný počet hviezdičiek😉.

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

Za knižku ďakujem - i527.net - vydavateľstvo kníh #KdeDobroViťazí

Zakúpiť si môžete na: https://bit.ly/34SWZse 

5⭐/5⭐