Večné puto - Laura Frantz

26.09.2019
"Ohromujúci príbeh lásky, vyhnanstva a odvahy z prostredia koloniálnej Ameriky."
"Ohromujúci príbeh lásky, vyhnanstva a odvahy z prostredia koloniálnej Ameriky."

Nečakala som, že ma táto kniha až tak nadchne. Áno, vybrala som si ju, lebo ma zaujala anotácia, ale to, čo som dostala, stokrát presiahlo moje očakávania.


Vydavateľstvo: kumran.sk        Rok vydania: 2019        Väzba: pevná        Počet strán: 369        Žáner: historický román


Magnus a Lark vyrastali spolu na panstve ostrova Kerrera v Škótsku. Zatiaľ čo Magnus sa stal lairdom (obdoba lorda), Lark skončila ako včelárka a bylinkárka na jeho zámku. Jej úlohou bolo okrem každodenných povinností namiešať ten správny elixír počatia pre Magnusovu manželku a paniu zámku. Už nejaký ten rok sa totiž trápili tým, že nemali žiadneho potomka a teda ani dediča celého panstva. Magnusova manželka však namiesto počatia náhle umiera. Lark aj Magnus sú neprávom obvinení a následne vyhostení z krajiny. Obaja sú nútení opustiť svoj milovaný domov a vydať sa na plavbu naprieč Atlantikom do Ameriky. Za trest si musia odpracovať službu, každý na inom mieste. Majú nejakú nádej na lepší život? Akú majú vôbec budúcnosť v nehostinnej, pre nich absolútne cudzej Amerike?

Ako autorka píše na konci knihy (v poznámke autorky), inšpirovala sa vlastnou rodinnou históriou. Hoci sa narodila v Amerike, týmto príbehom by si chcela uctiť svojich škótskych predkov a sprostredkovať ich srdcervúcu históriu. A toto všetko je v knihe naozaj cítiť. Príbeh je silný a má dušu.  

Musím sa priznať, že som naozaj nečakala, že ma kniha až natoľko očarí. Bavilo ma v nej úplne všetko. Prvé strany, kde autorka opisovala Lark aj jej skromný život, jej komôrku plnú byliniek, jej všedný deň pri včelách, či voňavých tinktúrach. Normálne som mala chuť sa preniesť do Škótska a aspoň na chvíľu vdýchnuť tú prímorskú atmosféru krajiny ❤. Následne som tŕpla, keď Lark neopávnene obvinili a celá napätá som čítala aj stránky dvojmesačnej plavby po mori, do vyhnanstva.

Možno sa vám zdá, že vám teraz veľa prezrádzam, ale to vôbec nie je pravda. V príbehu sa toho odohrá oveľa viac. Čaká vás prekvapenie za prekvapením, jedno dobrodružstvo za druhým 😉. Všetko v spojení s vierou a láskou, ktorá Lark držala nad vodou aj v najhorších chvíľach.

Nedá mi nespomenúť, že autorka je majsterka v popise pocitov hlavných hrdinov. Bolo to neskutočne živé. Všetko som citlivo prežívala spolu s postavami (ich modlitby, pocity z novej krajiny, sklamanie aj lásku). Historické detaily sú taktiež veľkým plusom príbehu a čakajte aj množstvo citácii z Biblie (tak ako to pri knižkách od kumran.sk už zvykne bývať 😉).


Skrátka - od tejto knihy som sa nevedela odtrhnúť.

Knižku môžete nájst na: https://www.kumran.sk/krestanske-romany-novely/22333-vecne-puto.html

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.

5⭐/5⭐