Atramentovo čierne srdce – Robert Galbraith

21.01.2024

V poradí už šiesty diel vynikajúcej detektívnej série so súkromným detektívom Cormoranom 🥰.


Vydavateľstvo: Lindeni        Rok vydania: 2023        Počet strán: 1088        Väzba: pevná        Preklad: Diana Ghaniová        Žáner: detektívka


Mladú Edie, spoluautorku úspešného kresleného seriálu Atramentovo čierne srdce nájdu zavraždenú na mieste dejiska seriálu. Pár dní pred smrťou však navštívila agentúru Cormorana a Robin s tým, že ju na internete prenasleduje neznámy človek, skrývajúci sa za prezývkou Anómia. Partnery sa teda púšťajú do náročného pátrania po totožnosti Anómie, pričom postupne odhaľujú nebezpečnú spleť anonymných vzťahov a hrozieb.

Zrejme nie som jediná, ktorá po knihe siahla bez toho, aby vedela o čom bude. Ako spomínam v úvode, ide o šiestu časť detektívnej série od Roberta Galbraitha (už dávno odhalený pseudonym pre J. K. Rowling 😅), takže všetci fanúšikovia, ktorí čítali predchádzajúce časti sa nepochybne pustili aj do tejto. Nie som výnimka 😊. Túto sériu zbožňujem a už teraz sa neviem dočkať ďalšej časti. Napriek hrúbke knihy (cez tisíc strán) som po prečítaní chcela ešte aspoň ďalších sto, či dvesto, tristo... 😀

Hlavní hrdinovia Cormoran Strike a Robin Ellacottová riešia zaujímavý prípad, ktorý nám otvára temnú stránku dnešnej online doby a jej dopad na mladých ľudí. Internet je doslova preplnený používateľmi, ktorí sú schopní pod rúškom anonymity takmer všetkého. Šikany, zneužívania, rasizmu a mohla by som pokračovať. Tento prípad mi skutočne prišiel veľmi realistický a v mnohom doslova zarážajúci. Napriek vážnej téme však ide o neskutočne napínavé čítanie, ktoré stojí za to.

Je to živé, dynamické, dobrodružné a emotívne zároveň. Príbeh je prešpikovaný úryvkami z internetovej komunikácie používateľov hry vzniknutej na motívy seriálu Atramentovo čierne srdce. V hre všetci vystupujú pod svojimi prezývkami, za ktorými skrývajú svoje skutočné ja. Veľmi ma bavilo spolu s detektívmi pátrať a hádať kto je kto. Postupne sme odhaľovali isté súvislosti a pomaličky si k prezývkami priradzovali skutočné mená a postavy. Musím sa priznať, že sa mi o príbehu až 2x snívalo a to vždy svedčí o tom, že som sa do knihy naozaj celá ponorila a nevedela sa od nej odtrhnúť ani počas spánku 😅.

V neposlednom rade mi nedá nespomenúť ako popri hľadaní Anómie pozorujeme aj súkromie Robin a Cormorana. Ich vzťah je veľmi špecifický a ja sa každou knihou teším aj na to, ako sa to medzi nimi opäť vyvinie (alebo nevyvinie 🙊😅).  

Moje záverečné zhodnotenie je asi jasné. Vynikajúca detektívka, ktorú nebudete vedieť pustiť z ruky. A hoci má cez tisíc strán, ja by som pokojne uvítala ešte viac. Teším sa na pokračovanie, ktorého slovenský názov som už niekde videla ako Vodný hrob. Neviem sa dočkať. 

5⭐/5⭐

Ak stále váhate či si túto sériu rozčítať, prikladám odkazy na moje dojmy z predchádzajúcich častí (zoradené chronologicky od prvej časti):

Volanie kukučky

Hodvábnik

V službách zla

Smrtiaca biela

Búrlivá krv