Búrlivá krv - Robert Galbraith

16.01.2023

Všetci fanúšikovia série detektívok s Cormoranom Strikeom sa zhodnú na tom, že jej jednotlivé časti vychádzajú v príšerne dlhých intervaloch. Na Búrlivú krv sme si počkali bezmála viac ako dva roky. Keď som sa do nej konečne púšťala, mala som trochu strach, že nenaplní očakávania, ktoré dlhým čakaním len narastali. Navyše, už som si nepamätala všetky detaily z predchádzajúceho dielu a myslela som si, že si ho budem musieť prelistovať a trochu pripomenúť. Všetky moje obavy však boli absolútne zbytočné. Bolo to výborné čítanie 👍, ktoré som si maximálne užila po každej stránke. Zbožňujem túto sériu ❤️.


Vydavateľstvo: Lindeni        Rok vydania: 2022        Počet strán: 976        Väzba: pevná         Preklad: Diana Ghaniová, Jana Báliková        Žáner: detektívka       


Piata časť je špecifická v tom, že sa v nej Cormoran so svojou detektívkou partnerkou Robin púšťajú do 40 rokov starého prípadu. V roku 1974 bez akejkoľvek stopy zmizla Margot Bamboroughová a jej dcéru od detstva trápi neistota spojená s tým, čo sa jej matke v skutočnosti mohlo stať. Keďže už prešlo naozaj veľa času, šance na vypátranie pravdy sú minimálne. Strikea však celá vec aj tak zaujme a spolu s Robin sa púšťajú do nemožného. Zároveň v agentúre riešia aj ďalšie prípady a okrem nich aj svoje spletité vzťahy. 

Ako spomínam v úvode, mala som obavy, že si budem musieť aspoň prelistovať predchádzajúci diel, aby som bola ako tak v obraze. Autorka však nenechala čitateľa na vážkach a prirodzene, nenútene do deja zakomponovala aj jemné pripomenutia, ktoré mi osviežili pamäť. Kniha sa tak bezpochyby dá čítať, aj keď ste nečítali predchádzajúce diely ale bola by to obrovská škoda. Táto séria je skutočne prepracovaná, s výbornou londýnskou atmosférou, napínavými zápletkami a vyladenými charaktermi postáv. Od prvého dielu si človek okamžite obľúbi hlavné postavy Cormorana a Robin a celý čas sleduje ich komplikovaný vzťah so zatajeným dychom.

Búrlivá krv nie je výnimkou. Hneď od začiatku nie je núdza o zaujímavé momenty. Dej ma doslova pohltil a žila som ním niekoľko dní. Napriek tomu, že kniha má úctyhodných viac ako 900 strán, čítala sa ľahko a prekvapivo rýchlo. Ani na chvíľku som sa nenudila. Autorka má neskutočný talent (myslím, že už všetci vieme, kto sa skrýva za pseudonymom R.G. 😅) a jej štýl je taký prirodzený, že vás donúti sa zamyslieť, či postavy v príbehu náhodou naozaj neexistujú. 

Okrem pochmúrnej daždivej atmosféry, ktorá sa tiahne celou knihou na vás určite zapôsobí aj vnútorný vývoj postáv a v neposlednom rade jeden poriadne zamotaný starý prípad. Núdza nebola ani o zvraty, prekvapenia a rôzne dejové ozvláštnenia, ktoré by ste určite nečakali. Osobne mi niektoré prišli už trošku pritiahnuté za vlasy s jediným cieľom - šokovať. Zážitok z čítania však zostal rovnako výborný a ja sa už neviem dočkať ďalšej časti. Dúfam, že okolnosti budú priaznivé a tentokrát na ňu nebudeme čakať tak dlho.

Oceniť musím aj kvalitnú väzbu, ktorá je obzvlášť pri takto hrubých knihách veľmi dôležitá 👍. Kniha mi na stole zostávala otvorená, takže som si mohla čítať aj pri jedle a po prečítaní stále vyzerá ako nová.

Na záver už nemám čo dodať. Ak nad touto sériou váhate pre jej rozsah, robíte obrovskú chybu. V tomto prípade ide totiž kvantita ruka v ruke s kvalitou a ľahko sa môže stať, že pri čítaní tejto knihy trhnete svoj osobný rekord v rýchlosti čítania 😆.

5⭐/5⭐

Ak by niekoho zaujímala recenzia na predchádzajúce časti, nech sa páči, stačí kliknúť na názov knihy 😉:

Volanie kukučky

Hodvábnik

V službách zla

Smrtiaca biela