Volanie kukučky - Robert Galbraith

24.05.2019

Jedna príjemná anglická detektívka.


Vydavateľstvo: Plus        Rok vydania: 2014        Väzba: pevná        Počet strán: 496        Žáner: detektívka


Keď sa slávna topmodelka zrúti z balkóna svojho luxusného bytu, všetci majú za to, že išlo o samovraždu. Jej brat sa s tým však nevie zmieriť a preto vyhľadá súkromného detektíva Cormorana, aby zistil pravdu. Detektív je na pokraji krachu a tak ponuku príjme a púšťa sa preskúmať spletitý svet, v ktorom slávna topmodelka žila. Čoskoro však zisťuje, že prípad je komplikovanejší ako sa spočiatku zdalo.

Pri výbere knižky som si prečítala zopár hodnotení, kde sa uvádzalo, že ma čaká množstvo popisov nie len Londýna, ale aj hlavných postáv, atmosféry atď. Bála som sa toho - dlhé opisy všetkého možného ja nemám veľmi v obľube 🤷. Našťastie, autorka (keďže už všetci vieme, že R.G je len pseudonym J.K.Rowlingovej) ich dokázala tak perfektne zakomponovať do deja, že ho dokonale obohatili a ja som sa rozhodne nenudila 👍. K tomu si ešte prirátajte dynamické dialógy, realistické charaktery postáv a pútavé dielo je na svete.

"Mŕtvi môžu prehovoriť iba ústami pozostalých alebo prostredníctvom roztrúsených znamení, ktoré za sebou zanechajú. Strike vnímal živú ženu v slovách, ktoré napísala priateľom, počul jej hlas v telefóne pritisnutom na uchu, a keď sa díval nadol na to, čo mala pred očami tesne pred smrťou, zdala sa mu zvláštne blízka. Z množstva nesúvisiacich podrobností sa postupne vynárala pravda. Chýbal mu však dôkaz."

Čo sa týka deja, povedala by som, že je trošku viac zameraný na charakter a vzťahy medzi ľuďmi - niečo na štýl A. Christie. Nechýbalo však ani napätie, akcia a nejaký ten prekvapivý zvrat. Koniec som teda naozaj neodhadla 😊.

Je pravda, že niekomu môže chýbať také to klasické vyšetrovanie niekde na policajnej stanici. Mňa osobne však oveľa viac oslovila postava súkromného detektíva, ktorý si musí poradiť aj bez "pomôcok", a to nie len s prípadom, ale aj sám so sebou a svojim životom.

Knižka ma rozhodne očarila 👍.

5⭐/5⭐