Smrtiaca biela - Robert Galbraith

22.10.2019

Potvrdzujem - aj pre mňa to bola najlepšia časť s detektívom Cormoranom Strikeom ❤.


Vydavateľstvo: Lindeni        Rok vydania: 2019          Väzba: pevná          Počet strán: 672          Žáner: detektívka


Do kancelárie súkromného detektívka vtrhne muž, ktorý tvrdí, že ako malé dieťa bol svedkom vraždy. Už na prvý pohľad je jasné, že ide o psychicky labilného človeka, ktorý si však nedá povedať a chce, aby jeho prípad detektív vyriešil.

Strike a jeho pomocníčka Robin sa púšťajú do prípadu, ktorý sa však ešte viac zamotáva. Pomaličky odhaľujú intrigy politickej scény a zároveň s vyšetrovaním bojujú aj so svojimi súkromnými problémami.

Dej knihy ma naozaj veľmi milo prekvapil. Priznám sa, že som sa bála toho politického zákulisia (veľmi ma takáto téma nezaujíma) ale obavy boli zbytočné. Zápletka bola neskutočne dobre premyslená, bolo v nej všetko možné - od vydierania, vraždy, milostných pletiek, až po umenie, intrigy a tajomstvá. Konečne detektívka bez zbytočných nechutností a zvrhlostí 👍.

Ako sme už pri knižkách R. Galbraitha zvyknutí, príbeh bol prepletený súkromím hlavných hrdinov. Ak by som mala určiť pomer, v akom sa riešili vzťahy a vyšetrovanie prípadu, podľa mňa to bolo aj 50:50. Z môjho pohľadu však ide o veľké plus, keďže práve súkromie a vývin vzťahov Robin a Strikea sú pre mňa ťahákom pri detektívne slabších úsekoch knihy. Jednoducho, takýmto spôsobom sa stále niečo dialo a ja som sa nenudila.

Neviem ako to tá autorka robí, ale jej štýl je skrátka nezameniteľný. Áno, možno by niekto povedal, že je trošku rozvláčny, a samotné popisy by sa miestami dali preškrtať, ale tým by sa len skrátil čas strávený nad skvelým čitateľským zážitkom. Obdivujem aj to, ako dokáže takmer z ničoho postupne vyskladať spletitý zamotaný príbeh a na úplnom konci ho dokonale rozmotať. Sedí mi aj spôsob vyšetrovania, kedy ide hlavne o rozhovory s podozrivými a logické skladanie puzzle celého prípadu.

Jeden alebo dvakrát som mala pocit, že dej začína byť predvídateľný, ale v konečnom dôsledku som zistila, že to bol skôr zámer. Nemusíte sa preto báť, rozuzlenie je prekvapivé, akčné a originálne vysvetlené. Klobúk dolu, všetko do seba krásne zapadlo a ja sa neviem dočkať pokračovania ☺. A ak to dostatočne necítiť z mojich slov - Smrtiacu bielu som si užila a doteraz som z nej nadšená ❤.

"Nahnevaný sám na seba odkopol tú zbytočnú myšlienku a prinútil túlavú myseľ znova sa sústrediť na čudný prípad ministra, ktorý nejako súvisel so zranenými koňmi a telom zabaleným do ružovej deky a pochovaným v údolí."

Nakoniec ešte malé upozornenie ☝. Ak ste ešte od R. Galbraitha nič nečítali, začnite radšej pekne od začiatku, od prvej knihy - Volanie kukučky. Dej by vás možno zaujal ale ak budete poznať históriu hlavných hrdinov, určite si Smrtiacu bielu užijete o stokrát viac 😉.

5⭐/5⭐

PS: na mojom blogu nájdete aj krátke recenzie na predchádzajúce časti (stačí klik na názov):

Volanie kukučky, Hodvábnik, V službách zla