Hodvábnik - Robert Galbraith

29.05.2019
Nebezpečný rukopis. Brutálna vražda. Napínavé vyšetrovanie.
Nebezpečný rukopis. Brutálna vražda. Napínavé vyšetrovanie.

V poradí druhá detektívka s jedinečným Cormoranom Strikeom. O trošku drsnejšia ale stále veľmi dobrá 👍.


Vydavateľstvo: Plus        Rok vydania: 2015        Väzba: pevná        Počet strán: 480        Žáner: detektívka


Spisovateľ Owen Quine je niekoľko dní nezvestný. Jeho žena z toho nerobí žiadnu vedu, veď sa pravidelne zvykol niekam vypariť. Napriek tomu však osloví Cormorana Strikea, aby ho našiel a priviedol domov. Detektív rýchlo zisťuje, že spisovateľ vo svojej novej knihe urazil množstvo ľudí a je dosť možné, že sa ho chcel niekto zbaviť. Keď ho nájdu brutálne zavraždeného, je jasné, že Cormoran a jeho nová asistentka Robin, budú mať čo robiť, aby sa popasovali s náročnou úlohou - nájsť vraha.

Na túto knihu nájdete na internete nespočetné množstvo recenzií. Nečítala som síce všetky, ale ich množstvo svedčí o tom, že ľudia sú na ňu jednoducho zvedaví. A podľa mňa, majú byť aj na čo 😉.

"Na prahu zaváhal iba na okamih: stiahol si rukáv košele na holú ruku, aby nezanechal odtlačky na drevených dverách, a oprel sa do nich. V tichu sa ozvalo slabé škrípanie pántov a vzápätí bzučanie múch. Čakal smrť, ale nie takúto."

Hodvábnik, čiže pokračovanie po Volaní kukučky, ma trošku šokoval prevedením vraždy (nečakala som, že autorka pôjde do takých nechutných detailov, ktorými sú známe skôr severské kriminálky 🤷). Napriek tomu prečítanie rozhodne neľutujem, veľmi som si totiž obľúbila hlavné postavy - Cormorana aj s jeho chybami a jeho sympatickú asistentku Robin. Okrem iného ma bavilo sledovať ich súkromie a pasovanie sa s vlastnými problémami mimo prípadu.

Páčila sa mi aj premyslená zápletka, zaujímavé prostredie zákulisia okolo vydávania kníh a celkom rýchly spád deja (podľa mňa teda aspoň rýchlejší ako pri prvej knihe 😊). Autorka má rozhodne svoj štýl a nesnaží sa nikoho v tomto žánri napodobňovať, čo robí dej celkom originálnym. Ako som písala pri hodnotení predchádzajúcej knihy - Volanie kukučky - veľmi sa mi zapáčilo osobité vyšetrovanie súkromného detektíva, ktoré je rozhodne v mnohom odlišnejšie od tradičného vyšetrovania niekde na kriminálne.

V skratke - pokračovanie nesklamalo 👍.

4,5⭐/5⭐