Vianoce v Ivy Hille - Julie Klassenová

21.12.2021

Vitajte späť v Ivy Hille. A ak ste v ňom ešte neboli, nevadí, tento príbeh si užijete aj tak 😉.


Vydavateľstvo: i257.net        Rok vydania: 2021        Počet strán: 225        Väzba: pevná        Žáner: historický román


Richard Brockwell sa po dlhom čase vracia domov do Ivy Hillu. Oveľa radšej by Vianoce trávil v Londýne, kde sa už niekoľko rokov skrýva pred tieňmi rodinnej minulosti, ale jeho matka sa mu vyhráža, že ak nepríde domov, prestane mu financovať jeho bezstarostný život v meste. V Ivy Hille už dávno nie je všetko tak ako bolo pred jeho odchodom. Stretáva tu svoju prvú lásku, osirelého učňa aj istú mladú dámu, Arabellu Awdryovú, ktorú mu chce matka nanútiť, a ktorá vyzerá príťažlivejšie než si ju Richard pamätal. Ona sama je rozhodnutá nič si s ním nezačať ale atmosféra vidieckych Vianoc v Ivy Hille má na oboch zvláštnu moc. 

Čo by mal podľa vás mať dokonalý vianočný príbeh? Podľa mňa všetko to, čo mala táto kniha. Sršal z nej pokoj, romantika, priateľskosť, nádej a láska. K tomu sneh na každom kroku a sila hrejivého plameňa v krbe. Možno trošku klišé ale presne toto mám na Vianociach rada 🥰. Ale teraz konkrétnejšie k dielu.

Na autorku dosť neobvyklý formát kratšej novely s rýchlejším tempom ma milo prekvapil. Dokonca aj do necelých 220 strán dokázala Julie Klassenová nasekať perfektný príbeh s množstvom krásnych prvkov. Páčilo sa mi, ako nenápadne upriamila pozornosť aj na to, že nie každý prežíva sviatky v pokoji, s rodinou a v teple. Bolo tomu tak často vtedy a je tomu tak aj dnes. Vianoce sú však vynikajúca príležitosť na zmenu. Na prejavenie súdržnosti, pomoci, odpustenia a empatie. Och, ako by sme si len mali brať príklad z obyvateľov Ivy Hillu aj v dnešnej dobe a o trochu viac si pomáhali. Vo všetkom, nie len po materiálnej stránke, ale aj po tej duchovnej. 

"...Láska a odpustenie sa nedajú zaslúžiť. Sú to dary..."

Čo sa týka hlavného hrdinu, jeho postava mi spočiatku prišla mierne rozpačitá. Postupne som mu však prišla na chuť a obľúbila si jeho sarkastický humor 😀. Pri mnohých dialógoch mi dvíhalo kútiky úst. Opäť, ako sme u autorky zvyknutí, sa v knihe striedajú pohľady rozprávania. A nikdy by som nepovedala, že práve v tejto knihe sa mi budú viac páčiť tie časti s mužským rozprávačom ako so ženským. To je zrejme dôkaz, že postava Richarda bola charakterovo veľmi zaujímavá 👍.

Nesmierne som si užila aj celkovú atmosféru mestečka - zvyky a tradície týkajúce sa vianočných sviatkov, keď hrdinovia hrali dobové spoločenské hry a tak trávili voľný čas, alebo aj spomínanie sviatočných jedál s bonusovým receptom na záver. Naozaj veľmi pekná vydarená novela k sérii Historiek z Ivy Hillu. A ako už spomínam na začiatku, vôbec nie je potrebné mať prečítané predchádzajúce tri romány. Ak ich však v budúcnosti plánujete čítať, určite odporúčam začať najskôr nimi. Keby ste si ako prvú prečítali túto vianočnú, mohli by ste si nechtiac niektoré veci "vyspoilerovať" a to by bola v konečnom dôsledku veľká škoda. 

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net. ❤️.

5⭐/5⭐

Ak by ste si chceli prečítať recenzie na knihy zo série Historiek z Ivy Hillu, tu sú v poradí ako nasledujú za sebou: 

Hostinec v Ivy Hille

Panie z Ivy Cottage

Nevesta z Ivy Greenu