Noc je tvoja - Amanda Dykesová

11.08.2023

"Tajomná pieseň v lese... Odhalenie vo vojnou sužovanom Francúzsku... Cesta za nádejou."


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2023        Počet strán: 424         Väzba: pevná        Preklad: Jana Nagypálová        Žáner: historický román


Je prvá svetová vojna. Matthew, so svojimi ranami z minulosti sa práve chystá utŕžiť ďalšie rany budúcnosti. Francúzsko je vojnou zničené nie len navonok ale aj vo vnútri – v srdciach, ktoré ostanú navždy poznačené. Jedného dňa však Matthew pri práci v lese započuje nádherný zvuk. Čistý, nevinný, priam magický spev. Medzi vojakmi na fronte sa začnú šíriť klebety, že ide o Anjela z Argonského lesa, ktorý okrem spevu zanecháva aj vence na hroboch bez mien.

Mireilles vyrastala v divočine hlbokého lesa. Aj jej domov však zasiahne vojna a neľútostnými pazúrmi si vezme svoju krutú daň. Keď ju však zronenú a nešťastnú objaví Matthew so svojimi spoločníkmi, zdá sa, že temnotu ožiarilo nečakané svetlo... 

V poradí už tretia kniha, ktorá u nás od autorky vyšla. Amanda Dykesová má špecifický štýl písania – poetický, hĺbavý, dojemný a osviežujúci zároveň ako vánok v horúci letný deň. Jej prvotina Čie sú to vlny ma príliš nenadchla ale na druhej strane Kto rozsvecuje hviezdy som zaradila do TOP kníh za rok 2021. Rozhodne som si od nej chcela prečítať ďalšiu knihu a svoje rozhodnutie ani trošku neľutujem.

Táto kniha dokáže očariť a zlomiť srdce už hneď od prvých strán💔. Písaná je z pohľadu viacerých postáv, vďaka čomu sledujeme osudy hrdinov z rôznych perspektív a máme možnosť ich lepšie spoznať, viac sa do nich vcítiť. Navyše, musím uznať, že ich charaktery boli pekne vykreslené, realistické, hlboké a citlivé. Palec hore dávam najmä za Georgea, ktorý svojim humorom a iróniou osviežil inak celkom smutný a vážny podtón knihy.

Ako som už spomenula, autorka má svoj charakteristický jazyk, ktorý napriek svojej kráse nemusí sadnúť úplne každému. Sústreďuje sa na myšlienkové pochody postáv, ich hĺbku a emócie. Používa množstvo poetických prirovnaní a zdobí slovami všetko čo ju napadne. Kniha má teda pomalšie tempo a je potrebné si nájsť čas a naozaj sa na slová/vety viac sústrediť. Často čítam pri tom ako sa deti hrajú a tentokrát mi to išlo naozaj ťažko. Viac som si knihu dokázala užiť, keď som si ju čítala sama po večeroch. Takže ak si ju naozaj chcete vychutnať, vyhraďte si na ňu čas osamote, aby sa vám na ňu lepšie sústredilo a viac ste si mohli užiť jej krásy. Skrátka - plnými dúškami nasávať tú krásnu magickú atmosféru ❤️. 

"Čo ak to, o čom sme presvedčení, že sú to naše nedostatky, podivné vlastnosti, sú v skutočnosti premyslené jedinečnosti, ktoré sa nám hodia práve vo chvíľach, pre ktoré sme boli stvorení?"

Oceňujem, že okrem hĺbky, dokázal byť príbeh aj nepredvídateľný, miestami dobrodružnejší a napínavý. Posledná tretina mi z tohto pohľadu prišla najzaujímavejšia a od stránok som sa skrátka nevedela odtrhnúť.

Kniha prináša pekné posolstvo o dôvere, obetovaní sa, či hľadaní nádeje v dobách temna. Predstavuje putovanie za niečím lepším, čo má v živote skutočný význam. Tento smutno-krásny príbeh vás chytí za srdce a nepustí do poslednej strany. Odporúčam pre všetkých čitateľov, ktorí milujú citlivé a silné príbehy. 

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net.

4,5⭐/5⭐


Recenzie na autorkine knihy, ktoré u nás vyšli:

Kto rozsvecuje hviezdy

Čie sú to vlny