Kto rozsvecuje hviezdy - Amanda Dykesová

23.06.2021

Vydajte sa na výpravu za stratenou nádejou a užite si tento magický príbeh plný mora a hviezd ⭐.


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2021        Počet strán: 408        Väzba: brožovaná        Žáner: román


Lucy a Dashel prežívajú detstvo počúvaním príbehov jedného starého hodinára. Príbehy sú poznačené rokmi a prebúdzajú v deťoch zvedavosť. Dashel je očarený oblohou a hviezdami, Lucy zatúži po morských vodách a svoju budúcnosť zasvätí hľadaniu legendárnej stratenej lode Jubilee. Oboch nakoniec spojí rovnaký zámer a vydajú sa na cestu dávno zabudnutého príbehu.

Dvesto rokov predtým istý pastier zachráni šľachtického syna a zmení tým hneď niekoľko osudov. Tri mladé životy, ktoré hlboko poznačí zúriaca vojna a hlboká láska. V srdciach sa im odohrá súboj o vykúpenie, odpustenie a záchranu. Príbeh tak starý, že v priebehu rokov upadol do zabudnutia. Odhalia Lucy a Dashel jeho korene? A nájdu to, čo v skutočnosti hľadajú?

Nádherné spojenie mora, hviezd, lásky, tajomstiev z minulosti a príbehov rozpovedaných pri rodinnom krbe. Všetko zabalené do poetického a veľmi pútavého štýlu. Táto kniha ma naozaj očarila 🥰.

Dej sa odohráva v dvoch časových líniách. V minulosti a súčasnosti. Obe linky sú, samozrejme, úzko prepojené a mňa neskutočne bavilo to hľadanie a odhaľovanie súvislostí. Aj anotácia je písaná tak, že vám neprezrádza príliš veľa a za to musím dať obrovský plusový bod 👍, pretože ja osobne nemám rada, keď mi anotácia prezradí takmer všetko a ja pri čítaní už približne viem, čo ma čaká. Nebojte sa, ja som vám o nič viac neprezradila a ani neprezradím 😉.

"Keď som sa po tej udalosti kamkoľvek sťahoval, vždy sa všetko menilo. Časové pásmo. Počasie. Budovy. Jedlo. Hudba. Všetky tie veci, vďaka ktorým človek vie, kde je jeho domov. Zakaždým bolo všetko iné." Sklopil oči a zahľadel sa na čierne planétky. "Okrem hviezd." 

Od prvých strán príbehu ma nadchol štýl akým je kniha písaná. Autorka používa jemne poetický jazyk a nádherné nenútené prirovnania. Doslova až magicky prepájala more a hviezdy. Lásku, sklamanie a obetu. Odpustenie a hľadanie pravdy. Emócie popísala živo, realisticky a nemala som žiadny problém vcítiť sa do kože hlavných hrdinov. Ba naopak, mala som skôr problém odpútať sa od nich. Miestami to bolo na slzy na krajíčku, miestami na motýle v bruchu. Mala som pocit, že tam niekde vo svete tieto postavy určite existujú, ,že to jednoducho musia byť skutoční ľudia z mäsa a kostí.  

V knižke nájdete históriu prepletenú so súčasnosťou, kúsok dobrodružstva, nenútenú romantiku a hľadanie svojho miesta na zemi. Všetko posadené do prostredia, kde by ste sa určite okamžite chceli premiestniť a užiť si tú atmosféru nie len z knižných stránok 📖. 

"Nikto z nás presne nevie, čo robiť, keď sa niečo zlomí alebo pokazí. Môže sa stať, že všetko len zhoršíme. No ak neurobíme nič, zlomené ostane zlomeným, pokazené pokazeným, zranené zraneným. Nestojí to aspoň za pokus?"

Kto rozsvecuje hviezdy je neskutočne krásne dielo, navyše s rovnako krásnou obálkou. Mrzí ma len jedno, že nech by som sa akokoľvek snažila, nedokázala by som napísať recenziu, ktorá by jej krásu vystihla .  ❤️

Za knižku poskytnutú na recenziu sa chcem veľmi pekne poďakovať vydavateľstvu i527.net. Ďakujem za to, že vydávate také úžasné knihy ❤️.

5⭐/5⭐