Čie sú to vlny - Amanda Dykesová

26.08.2022

Krásny čarovný príbeh, pri ktorom sa mi však potvrdilo, že niekedy je menej viac. 


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2022        Počet strán: 384        Väzba: pevná         Preklad: Eva Bubnášová        Žáner: spoločenský román


Mladý muž, poznačený žiaľom, jedného dňa vypustí do sveta volanie po nádeji - báseň so žiadosťou o kamene. "Pošlite mi kameň za každého človeka, o ktorého ste prišli a ja postavím niečo, čo bude darúvať život". Báseň vyvolá nečakane obrovský ohlas a do malého prístavu na mainskom pobreží začínajú prichádzať balíky plné kameňov.

Annie Blissová sa po dlhých desaťročiach nečakane vracia do prístavného mestečka Ansel-by-the-Sea. Jej vzdialený príbuzný, ktorý pri nej stál v ťažkom období, teraz potrebuje pomoc. Na mieste narazí nie len na spomienky, ale aj na množstvo otázok a jednu veľkú kamennú záhadu. Spolu so sympatickým mestským poštárom postupne odhaľujú minulosť a snažia sa vzkriesiť nádej na nové začiatky. 

V knihe sa striedajú dve dejové linky - minulosť a súčasnosť (rok 2001). Mňa osobne nadchli hlavne kapitoly z minulosti, pretože práve v tých sa zrodila myšlienka a práve v tých sme sa dozvedali vždy niečo nové. Dvaja súrodenci, veľká láska, neľútostná vojna a viera v novú nádej. Silné emócie a zlomené životné osudy 💔. Naopak, dejová linka súčasnosti ma až tak moc nenadchla a užila som si ju až približne v poslednej tretine.

Hlavná hrdinka Annie po rokoch nanovo spoznáva prístavné mestečko a jeho obyvateľov. Máme tak možnosť zoznámiť sa s rôznymi postavami, pričom každý má svoju minulosť, svoj osud, svoj príbeh. Okrem ľudí spoznávame aj domy, more, rôzne zaujímavé zákutia... Množstvo malých kúskov, ktoré síce na konci do seba dokonale zapadnú, ale už ich je akosi priveľa 🤷‍♀️. Poetické nenútené opisy nahradila snaha o senzáciu na každom kroku. Chýbala mi nenútenosť a uveriteľnosť. Nepomohol ani fakt, že toto spoznávanie trvalo príliš dlho a mne začala pozornosť akosi utekať niekam inam. Ako píšem na začiatku. Občas je menej viac. 

Kniha má však neskutočne krásne posolstvo, originálny námet a peknú myšlienku ❤️. Poukazuje na silu, ktorá sa skrýva v nádeji. O hľadaní svetla tam, kde vidíme iba tmu. 

Pochváliť musím aj dramatický záver, ktorý ma dokázal zasiahnuť a zahrať na emotívnu strunu. Autorka to navyše zaklincovala dojemným "slovom autorky", kde som si hovorila, že táto kniha si odo mňa určite nezaslúži negatívne slová ale keďže pri čítaní prvej polovice som ten pocit nemala, nebolo by to úprimné.

Čie sú to vlny je debut, takže na autorku určite nezanevriem. Jej Kto rozsvecuje hviezdy bolo neskutočne krásne dielo, takže pokrok je citeľný. 

Ak máte radi poetické príbehy plné dojemných gest, obraznosti a čarovných opisov, s pekným posolstvom a jemným odkazom na vieru, toto by mohla byť kniha práve pre vás 😉. 

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net❤️.

3,8⭐/5⭐