Niekedy je pekné, že ma miluješ - Marie Vareille

25.04.2023

Dve trafené baby a ich životné prešľapy 😅. Príjemná oddychovka do každej kabelky. 


Vydavateľstvo: Grada (Metafora)        Rok vydania: 2023        Počet strán: 304         Väzba: pevná        Žáner: romantický        Preklad: Milota Kubovčiaková        


Chloé a Constance sú najlepšie priateľky. Obe majú rady knihy ale inak sú totálne odlišné. Atraktívna Chloé môže mať na každý deň iného muža ale nedokáže sa citovo odpútať od svojho ex. Pije, fajčí, a vymetá jeden bar za druhým. Constance, naivná romantička milujúca Jane Austenovú, naopak, uviazla na gauči čakajúc na svojho pána Darcyho. Keď jedného dňa obe zistia, že to už takto ďalej nejde uzavrú nezvyčajnú dohodu. Chloé strávi polrok na vidieku medzi viniciami, bez mužov a pokušení a Constance sa zdvihne z gauča a začne stretávať s normálnymi mužmi. Láska má s nimi iné plány a obe nakoniec skončia inak, než by čakali. 

Kniha je písaná z pohľadu každej hrdinky osobitne, pričom u Constance čítame jej denník. Ako som už spomínala, obe hrdinky majú rady knihy, ale to je asi tak všetko, čo sa mi na nich páčilo 😀. Každá mala zvláštne zvyky – jedna príliš naivná a druhá zase príliš frivolná😀. Sila knihy je však v tom, že napriek ich povahám ma zaujali a chytili za srdce. So zvedavosťou som sledovala čo im život postaví do cesty. Veľmi sa mi páčil štýl, ktorým je kniha písaná – odľahčený, nenútený, plný vtipných prirovnaní či humorných scén. Hrdinky často utekali myšlienkami kade tade. Občas to boli zaujímavé odbočky, občas už trochu mimo🙈. Rozhodne to však charakterizovalo ich povahy. Odhaľovali nám svoju minulosť, vnútro, sny a túžby. 

Ako by povedala starká Rose, dôležitá je vnútorná krása, no trocha rúžu na pery ešte nikoho nezabilo a dobre zvolené topánky môžu človeku zmeniť život (pre porovnanie - prípad Popolušky).


Čítanie malo u mňa nasledovný priebeh: hneď prvé strany ma chytili a nevedela som sa od nich odtrhnúť. Približne v polovici som mala trochu krízu a zdalo sa mi, že prešľapujeme na mieste. Potom sa to však opäť rozbehlo a posledná tretina ma príjemne prekvapila. Niektoré veci čitateľovi dôjdu skôr ako hrdinkám ale na oddychové čítanie je zápletka naozaj dobrá a oceňujem aj vedľajšiu linku otvárajúcu tému rodinných vzťahov 👍.  

Aj keď v tejto knihe nemôžete očakávať nejaké intelektuálne rozhovory či emocionálne výbuchy, určite osloví hlavná myšlienka točiaca sa okolo citátu v úvode. Vzťahy, priateľstvá, láska a jej rôzne podoby. Naivná Constance a všetečná Chloé boli na prvý pohľad úplne odlišné, ale vo svojom vnútri aj tak každá túžila po tom istom ❤️.

Skutočne príjemná, milá, nenáročná oddychovka. Čítanie, ktoré si hodíte do kufra, keď idete na wellness víkend. Alebo inak - knižka, ktorú kúpite kamarátke k sviatku, na relaxačné večery po práci. Síce nijak výrazne nenadchne, ale ani neurazí 😉.

PS: hoci obálka sľubuje vinice, v knihe si ich užijete len minimálne. Mne to nijak obzvlášť neprekážalo, vínko si k čítaniu môžem naliať tak či tak 😎.

Za knihu poskytnutú na recenziu ďakujem vydavateľstvu Grada. 

4 ⭐/5⭐


V edícii Za láskou (, v ktorej vyšla aj táto kniha) som prečítala nasledovné tituly. Kliknutím na názov otvoríte recenziu:

Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí

Deň, keď sme sa stretli

Malé vinárstvo v Provensalsku