Malé vinárstvo v Provensalsku - Ruth Kelly

16.08.2022

Tento príbeh si viem predstaviť aj ako príjemnú romantickú komédiu na piatkový večer k poháru vína - ružového ☝️😉. 


Vydavateľstvo: Metafora (Grada)        Rok vydania: 2022        Počet strán: 360        Väzba: brožovaná        Preklad: Martina Antošová        Žáner: romantika


Ava nemá práve najšťastnejšie obdobie. Pre manželove nesprávne rozhodnutia prichádzajú o dom, s dcérou vysokoškoláčkou si už dlhšie nerozumie, v práci sa cíti frustrovane a aby to všetko nestačilo, manžel si začne románik s kolegyňou z práce. Ava tak v 43 rokoch prespáva v byte u kamarátky a naplno sa oddáva ľútosti nad stratenými rokmi. V jeden deň ju však prekvapí načaká pošta. Dozvedá sa o smrti milovaného starého otca, s ktorým sa roky nevideli, a ktorý jej zanechal svoj malý vinohrad. Ava sa tak ocitne zoči voči druhej šanci. 

Spočiatku som sa obávala, že kniha mi ponúkne množstvo klišé. Cez zdedený vinohrad, jeho majiteľku, ktorá o víne nevie absolútne nič, množstvo sladkého pečiva až po novú lásku, ktorá prichádza práve v čase manželskej krízy. Aj to tak prvé kapitoly vyznievalo ale postupne sa mi pred očami otváral príbeh, ktorý predsa len skrýval viac.

Veľmi milo ma prekvapil ľahký humorný nádych niektorých situácií, ktoré hrdinka zažívala. Normálne som sa pristihla, že sa pri čítaní usmievam. Hoci má Ava už (alebo len?😅) niečo nad štyridsať rokov, v mnohom sa ešte len hľadala. Skúmala svoje možnosti a objavovala svoje nové ja, ktoré popri starostlivosti o rodinu ostávalo niekde v pozadí. Páčilo sa mi, ako krásne autorka poukázala na to, že každá žena má právo byť šťastná (v akomkoľvek veku a akomkoľvek rozpoložení).

Oceňujem, že aj napriek téme som nebola presýtená množstvom informácií o pestovaní viniča a výrobe vína. Dozvedáme sa základné veci, ktoré sú dôležité aj pre samotný príbeh a občas nejakú zaujímavosť. Taktiež opisy prírody a vinice boli presne podľa môjho vkusu👌. Žiadne presladené lichôtky ale krásny obraz Provensalska a jeho typických znakov. Preniesla som sa priamo do Francúzska a dokonale som si vychutnávala atmosféru, ktorá bola naozaj znamenitá. Skutočne veľmi príjemne sa mi to čítalo 🥰.

Kniha mala podľa mňa všetko potrebné na vynikajúcu oddychovku (nie len) na letné čítanie. Romantika, napätie, vtipné aj vážne situácie, rodinné vzťahy a tajomstvá minulosti. Bez hluchých miest, v poslednej tretine dokonca prekvapujúco dramatické. A ten záver 👍. Toto určite nie je príbeh plný klišé. Toto je príbeh, ktorý sa vám bude dobre čítať a ostane vám po prečítaní príjemný pocit na duši. Presne ako po relaxačnom kúpeli alebo ako po vzhliadnutí dobrej romantickej komédie. 

Za knihu poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada.

5⭐/5⭐