Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí - Eric de Kermel

28.03.2021

V tomto roku už druhá kniha, ktorá určite poputuje do mojej TOPky za rok 2021. Príjemná, inšpirujúca a sršiaca pokojom❤️. 


Vydavateľstvo: Grada (Metafora)        Rok vydania: 2021        Počet strán: 272        Väzba: brožovaná väzba        Žáner: spoločenský román


Natália a Nathan už majú najlepšie roky za sebou. Ich dospelé deti sa rozutekali do sveta a oni uvažujú o zmene. Opúšťajú rušný Paríž a zapúšťajú korene na juhu Francúzska v pôvabnom mestečku menom Uzès. Natália tu objavuje kníhkupectvo na predaj a tak sa rozhodne splniť si svoj dávny sen. Stáva sa jeho majiteľkou a konečne má možnosť tráviť čas s milovanými knihami a ich čitateľmi. Vďaka kníhkupectvu spoznáva nový svet. Svet plný príbehov, ktorý ožíva nie len v knihách, ale aj v srdciach návštevníkov kníhkupectva. 

Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí je už na pohľad veľmi príjemná kniha. Z jej jemne romantickej obálky cítiť pokoj a zvláštnu ľahkosť. Presne tak sa kniha aj číta. Slová mi ľahučko ako pierko lietali pred očami a ukladali sa na duši. Myslím si, že nie som prvá, ktorá o tejto knihe píše ako o pohladení duše. Jednoducho, zanechala vo mne skutočne príjemný hrejivý pocit a zasiahla ma priamo do srdca ❤️.

Kniha obsahuje niekoľko na seba nenadväzujúcich príbehov, pričom spojivom medzi nimi je Natália a jej kníhkupectvo. Sú to príbehy o jej čitateľoch, ktorých spoznáva práve vďaka knihám. Veľmi sa mi páčilo ako sa autor dokázal v príbehoch vyhrať a v každom poukázať na niečo iné.

Očakávať môžete príval krásnych prirovnaní, metafor a myšlienok. Kniha je dokonalým sprievodcom príbehov, ktoré čítame a ktoré nás významne ovplyvňujú. Sú to príbehy, ktoré dokážu liečiť, formovať a otvárať oči, ktoré často pred niečím vedome aj nevedome zatvárame. 

Oceňujem aj samotnú postavu Natálie. Jej osobnosť bola veľmi charizmatická a zámerne nedokonalá. Mala svoje chyby, ako ich má každý z nás. Postupne sa vyvíjal jej pohľad na život, na svoju rodinu aj vzťahy v nej. Výberom správnych kníh nepomáhala len návštevníkom kníhkupectva, prostredníctvom ich príbehov sa formovala aj ona sama. 

"Trvalo mi dlho kým som sa naučila žiť v prítomnosti. A pritom iný než prítomný čas v živote nemáme... Minulosť zmizla a budúcnosť tu ešte nie je..."

Myslím si, že v tejto knihe by si každý knihomoľ dokázal nájsť to svoje. Autor tu totiž spomína toľko kníh, že na konci uvádza aj celistvý zoznam všetkých, ktoré s príbehom súviseli. Musím sa priznať, že mnohé som nepoznala ale zaujali ma natoľko, že by som si ich rada prečítala (na moju smolu som zistila, že väčšina u nás nevyšla alebo nebola preložená🤷‍♀️😢).

Ako posledné mi nedá nepochváliť aj samotné grafické spracovanie knihy. Nádherné ilustrácie pred každým príbehom a dokonalá obálka, ktorá akoby voňala po sviežich letných dňoch starobylého mestečka. A hoci nemám príliš rada väzbu typu paperback, tu mi to neprekážalo a vďaka lomeným okrajom si kniha zachovala svoj tvar aj po prečítaní 👍.  

"Dnes viem, že tých, ktorých milujeme, robíme nesmrteľnými a že naozajstnú smrť môže spôsobiť len zabudnutie."

Na záver mi neostáva nič iné, iba podotknúť, že som neskutočne rada, že sa ku mne táto kniha dostala. Už teraz viem, že si v nej ešte budem mnohokrát listovať. Viem, že k niektorým príbehom sa ešte určite vrátim a stále mi budú mať čo povedať ❤️. 

Za knihu poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada.

5⭐/5⭐