Deň, keď sme sa stretli - Roxie Cooper

17.12.2021

Deň, keď sme sa stretli je kniha, pri ktorej sa mi trošku ťažšie píše recenzia. Očakávala som oddychový romantický príbeh, ale dostala som toho oveľa viac. Originálna zápletka, dramatický dej a hľadanie tej správnej cesty životom - správnej nie len podľa našej hlavy, ale aj podľa nášho srdca. A to je presne to, čo mi v knihe učarovalo ❤️.


Vydavateľstvo: Metafora (Grada)        Rok vydania: 2021        Počet strán: 400        Väzba: brožovaná        Žáner: spoločenská beletria


Stephanie a Jamieho spojí osudové stretnutie na umeleckom kurze. Hoci k sebe cítia zvláštne puto, obaja sú zadaní a rozhodnú sa nesklamať svojich najbližších a stretávať sa iba raz za rok. Jeden jediný deň v roku keď sú obaja šťastní a naplnení radosťou. Aj takýto vzťah "nevzťah" má však obrovské následky. Vynikajúci príbeh nie len o láske, hrách osudu a morálnych dilemách, ale aj o tom, že život máme len jeden.

V prvom rade musím pochváliť už spomínaný originálny námet. Páči sa mi myšlienka osudu, ktorý nám do cesty postaví tie správne osoby a už je len na nás ako sa k nim postavíme my.

Kniha je písaná z dvoch perspektív - z pohľadu Stephanie a z pohľadu Jamieho. Ich myšlienky, pocity a vnútorné pochody sú tak lepšie vystihnuté. A hoci hrdinovia sa ocitnú vo veľmi špecifickej situácii, vôbec som nemala problém vžiť sa do ich kože. To napätie a mravčenie medzi nimi bolo naozaj elektrizujúce. A prekvapivo, nebolo to len o tom 😉. Autorka nám postupne odkrýva ich detstvo, traumy, túžby, smútky, nevyriešené spory a poukazuje na to, že nič sa nedeje len tak pre nič za nič a naše správanie je často vedené tým, kým sme a čo sme si už zažili. Chladnou ma nenechali ani iné rodinné vzťahy, ktoré v príbehu zohrávajú dôležitú úlohu (puto medzi otcom a dcérou, matkou a dieťaťom,...) a aj keď som si približne v poslednej tretine uvedomila, že asi viem aký bude koniec a že mi zlomí srdce 💔, nevedela som sa od stránok odtrhnúť. 

"Niekedy sa sa omnoho viac vášne skrýva tam, kde nie je, ako tam, kde je. Veľmi často sú tie najkrajšie a najhlbšie okamihy práve tie, pri ktorých sa nič nedeje."

Najväčším pútačom tejto knihy je námet a jeho spracovanie. Prevláda rýchly spád deja, krátke úvahy, myšlienky a oceňujem aj pekné, nenútené zapojenie umenia a hudby. Práve prostredníctvom tých dokážeme vyjadriť aj to, na čo obyčajné slová nestačia, a tak boli pre tento príbeh dokonalým spestrením 👍. 

"Tvoj osud ťa čaká na ceste, ktorú si si vybrala preto, aby si sa mu vyhla, Stephanie."

Na záver si dovolím len malé odporúčanie. Tento príbeh je potrebné precítiť srdcom. Nesúdiť, nerozmýšľať nad správnosťou konania hlavných postáv alebo diskutovať o ich vine, nevine. Nechajte sa uniesť osudovou príťažlivosťou, ktorú nie je ani tak vidieť, ako skôr cítiť. Každý si je strojcom vlastného šťastia. A táto kniha je toho dokonalým príkladom 😉. 

Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada

5⭐/5⭐