Maliarova dcéra - Julie Klassenová

26.05.2024

Ak máte radi romány z regentského obdobia, Maliarova dcéra by rozhodne nemala ujsť vašej pozornosti 😉.  


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2021        Počet strán: 448        Väzba: pevná        Preklad: Lucia Mosorjaková         Žáner: historická romanca


Sophie Dupontová by sa rada venovala maľovaniu, väčšinu času však iba vypomáha otcovi v jeho ateliéri. Chvíle voľna venuje severodevonskému pobrežiu, ktoré je u maliarov veľmi obľúbené ale svoje práce si necháva iba pre seba. Pobrežie si obľúbil aj šarmantný Wesley Overtree, aj keď v istom momente sa zdá, že viac ako maľovanie ho zaujíma samotná Sophie.

Kapitán Stephen Overtree si už zvykol na to, že musí žehliť všetky problémy, ktoré jeho brat Wesley po sebe zanecháva. Tentokrát dostal za úlohu priviesť brata domov, ale keď pricestuje do Devonshiru zistí, že Wesley náhle odcestoval do Talianska a zanechal na pobreží dcéru maliara vo vážnej situácii. Stephen je tak opäť nútený riešiť bratove problémy a aby uchránil Sophie pred škandálom, rozhodne sa jej navrhnúť manželstvo "na papieri". Sophie je postavená pred vážne rozhodnutie. Má dať prednosť svojej prvej veľkej láske aj za cenu možného sklamania? Alebo bude zodpovedná a príjme kapitánovu ponuku na sobáš. 

Záležitosť, ktorá nám v dnešnej dobe môže prísť absolútne absurdná, bola kedysi bežnou praxou. Keď sa mladá žena o niečo viac zblížila s mužom ešte pred vydajom, mala zarobené na vážny problém. A v mnohých prípadoch to nebolo len o možnom škandále. Najdôležitejšie bolo, čo najrýchlejšie sa vydať a zabezpečiť si budúcnosť... Naša hrdinka je tak postavená pred vážne rozhodnutie. Hoci som si ju neobľúbila hneď od začiatku, postupne mi prirástla k srdcu a prežívala som všetky napäté chvíle spolu s ňou. Hoci o sebe nemala vysokú mienku, bola veľmi talentovaná, odvážna a láskavá.

Autorka má veľmi pekný, príjemný a pútavý štýl písania. Jej knihy sa čítajú ľahko a rýchlo, aj napriek tomu, že mnohokrát rozoberajú aj vážne témy. Aj hlavná téma Maliarovej dcéry je jednou z nich. Odhaľuje, aké to mali ženy v oných dobách náročné. Za každé vybočenie "z normálu" a každý chybný krok platili príliš vysokú cenu. 

"Toto je skutočný život, ... Šťastné konce si vyžadujú úsilie."

Pozitívne hodnotím aj malé tajomstvá a štipku dobrodružstva, ktoré okorenili dej 👍. A aj keď boli niektoré odhalenia predvídateľné (čo je v danom žánri odpustiteľné 🤫), o napínavé situácie nebola núdza. Zaujímavé boli aj kapitoly z pohľadu mužských hrdinov a nechýbal ani tradičný doslov, kde autorka spomína čím, ako a kde sa pri písaní príbehu inšpirovala.

Nenútená, jemná romantika, nádych tajomna a dôležité rozhodnutia, ktoré dokážu meniť životy. Krásny príbeh o zrade, sile odpustenia a nových začiatkoch. Príjemné pohladenie po duši ❤️. Pre mňa určite jedna z najlepších od autorky.

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net.

5⭐/5⭐Prečítajte si aj ďalšie recenzie na knihy od obľúbenej Julie Klassenovej, napríklad tieto:

Učiteľova dcéra

Stroskotanec v Cornwalle

Tichá guvernantka