Tí, čo odchádzajú - Tí, čo zostávajú - Elena Ferrante

09.03.2022

Tretie pokračovanie Neapolskej ságy a moje zmiešané pocity...


Vydavateľstvo: Inaque        Rok vydania: 2017        Počet strán: 347        Väzba: pevná        Žáner: spoločenský román


Z Eleny a Lily sú ženy. Každá sa ocitla na inom mieste, v inej životnej situácii. V treťom pokračovaní Neapolskej ságy sa ich osudy opäť prepletú zaujímavým spôsobom a ja som sa od príbehu znova nevedela odtrhnúť. 

Túto knihu som na svoje pomery prečítala naozaj extra rýchlo - za dva dni (a to som ešte stihla aj nákup a iné povinnosti 😀). Moja rýchlosť čítania však priamo úmerne nesúvisí s dojmami z knihy. Áno, páčila sa mi. Áno, nevedela som sa od nej odtrhnúť, ale našli sa pasáže, ktoré ma (pokorne priznávam) vyslovene nudili 🤷‍♀️. Ako som už spomínala v recenzii na predchádzajúcu časť, nie som veľký fanúšik politikárčenia, mafie, vybavovania si účtov a podobne. Postavy a ich osudy ma skutočne zaujímali, ale to, čo sa dialo okolo nich, už menej. 

Spočiatku som teda preletela nudnejšie pasáže a kniha ma začala tak naozaj zaujímať až v druhej tretine. V tomto diely pokladám za najväčšie plus upozornenie na úlohu ženy ako matky. Táto téma rezonuje v knihách aj v spoločnosti už nejakú dobu. Stereotyp rodiny, kde sa žena po svadbe stáva matkou, naplno sa venuje deťom a muž si buduje kariéru. Cítila som ako nám autorka predostiera odstrašujúce príklady manželstiev a typické rodiny vtedajšej doby. Lenže, nie je všetko iba biele, alebo iba čierne. Všakže 😉. Svet má oveľa viac odtieňov.

To, čo som predpokladala, že sa stane niekde za začiatku knihy, sa stalo na konci a prinieslo štipku sklamania, že som odhadla ďalší vývin príbehu (hoci sa neudial vtedy, keď som čakala 🙈).

Nebudem sa asi viac rozpisovať. Kto čítal, vie, že táto sága je závislosťou ❤️. Mne osobne okrem zlosti, pobúrenia, či šoku asi nedala nič pozitívne  (iba ak dobrý pocit, že som narazila na lepšieho muža ako hrdinky príbehu 😊) a ak sa ku mne dostane štvrtá časť, rada si ju prečítam ale od ságy si musím dať pauzu. Zrejme sa teda nezaradím medzi čitateľov, ktorí autorku zbožňujú, ale dokážem ich zbožňovanie pochopiť 😅. Veď som sa sama od tej knihy nevedela odtrhnúť 😀.

PS: som neskutočne zvedavá na seriál  

4⭐/5⭐

Recenzia na prvú časť - Geniálna priateľka TU. Recenzia na druhú časť - Príbeh nového priezviska TU.