Geniálna priateľka - Elena Ferrante

17.02.2022

Moja prvá kniha z vydavateľstva Inaque. A som rada, že to bola práve táto ❤️.


Vydavateľstvo: Inaque        Rok vydania: 2015        Počet strán: 314        Väzba: pevná        Žáner: spoločenský román


Drsná a nehostinná štvrť v Neapole na konci päťdesiatych rokov je miestom, kde vyrastajú dve navonok aj vnútorne odlišné dievčatá. Lena a Lina. Jedna poslušná a učenlivá, druhá rebelantská, krutá ale veľmi bystrá. Tieto dve dievčatá spája zvláštne priateľstvo, ktoré sa rokmi mení a vyvíja tak, ako sa vyvíjajú aj dievčatá. Spolu aj osobitne.  

Geniálna priateľka je prvou časťou veľmi obľúbenej, svetoznámej a vysoko hodnotenej Neapolskej ságy od rovnako uznávanej autorky Eleny Ferrante. Dlho som odolávala tlaku vynikajúcich recenzií a oslavných slov na túto autorku a ságu celkovo. Odrádzalo ma len jedno - vraj ide o príbeh plný myšlienok, úvah, s trochu pomalším tempom. Predsa len, ja ako milovníčka detektívok potrebujem trošku akcie. Na druhej strane však mám rada aj psychológiu postáv a tu musím uznať, že Ferrante ovláda na jednotku 👍.

Poďme však teda pekne po poriadku, od začiatku. Ten bol totiž pre mňa náročnejší. Autorka často odbočuje, odskakuje od podstaty, necháva sa unášať rozprávaním hlavnej hrdinky a jej myšlienkami a na to som si veru musela trošku zvyknúť. Kniha je rozdelená na dva celky - o detstve a o dospievaní. Detstvo ako také ma naozaj príliš nezaujalo (bohužiaľ, čiastočne mi pripomínalo to moje a tak sa mi to nečítalo dobre🤷‍♀️) ale časť o dospievaní prekonala všetky moje očakávania 👏. Ten prerod z dievčat na ženy bol fascinujúci, intímny a hlboký. Nezvyčajné priateľstvo, súperenie, porovnávanie a hľadanie samej seba. Všetko ovplyvnené rodinou, chudobou, drsnou štvrťou a jej obyvateľmi. Ako som už naznačila, príbeh je písaný z pohľadu Eleny, vyznieva tak realisticky. Je otvorenou spoveďou plnou myšlienok, úvah, ktoré ma viac a viac brali a nadchýnali. Bolo to až neuveriteľne trefné, živé, miestami znepokojujúce ale výstižné.

Nebudem sa o tejto prvej časti príliš rozpisovať, mám toho čo napísať aj o pokračovaniach 😅😉(po štvrtú časť). V skratke, nebyť môjho osobného pocitu z prvej tretiny knihy (o detstve) je jasné, že toto bolo perfektné, osobitým spôsobom napínavé a strhujúce❤️. A záver? Veď som skoro dostala infarkt, keď mi došlo, že nemám doma druhú časť 😱. Okamžite som objednávala pokračovanie 😀.

Knihu mi poslalo vydavateľstvo Inaque v rámci jednej svojej "vyraďovačky" kníh. Ďakujem ❤️.

5⭐/5⭐