Pasca - Arne Dahl

02.09.2021

Pokračovanie úspešnej severskej detektívnej série so Samom Bergerom a Molly Blomovou.


Vydavateľstvo: Grada        Rok vydania: 2021        Počet strán: 392        Väzba: pevná        Žáner: severská krimi


Čo sa týka anotácie, priznám sa vám, že som ju pred samotným čítaním ani nevidela 🙈. Odignorovala som ju, veď po tom závere z predchádzajúcej knihy (,kde sa opäť všetko ešte viac zamotalo), si nedokážem predstaviť nikoho, kto by nechcel čítať pokračovanie 😱. Zároveň som sa chcela nechať prekvapiť a vedela som, že nebudem sklamaná. Išla som na istotu. A dobre som urobila.

Pasca je tretím pokračovaním úspešnej severskej detektívnej série so Samom Begerom. Je to ten typ série, kedy jednoducho musíte čítať od prvej časti. Ak ste teda ešte nečítali predchádzajúce dve knihy (Lovec a Korisť) určite odporúčam najskôr siahnuť po nich (recenzia na prvú časť tu). Severský zážitok rozhodne zaručený.

Pri tomto autorovi som už viac-menej zvyknutá na jeho finty, ktorými napína moje nervy ako struny. Schválne formuluje vety tak, aby ste každú chvíľu od napätia zadržiavali dych a potom na vás vychrlí nečakané. Aj tretia časť série je charakteristická zamotaným dejom a do detailu premyslenými plánmi hlavných hrdinov. Vzťah medzi Samom Bergerom a Molly Blomovou sa tu opäť posunul do ďalšej úrovne, hoci medzi nimi ešte stále neutícha tá tajomná nedôvera a podozrenia 🤫.

Počítajte teda s dávkou tajomstiev, klamstiev, samá krv, samá zbraň, samé úkryty. K tomu, samozrejme, špekulácie bezpečnostnej služby, tajných organizácii a aj nejaké tie citlivejšie témy zo súkromia samotného Sama Bergera. Obrovské plus dávam za scény vo vode 👍. Bolo to originálne a pojem stredná voda ma rozhodne zaujal.

Jediné, čo ma na knihe trošku nahnevalo, bola angličtina. Ja viem, že v dnešnej dobe s ňou väčšina nemá najmenší problém ale osobne do väčšiny nepatrím 😅🤪. Nie som jazykovo bohvieako nadaná a pri oddychovej knihe nechcem riešiť prekladač a trápiť mozgové závity. Našťastie, na dej nemalo vplyv, keď som odseky v anglickom jazyku preskočila, osobne si však myslím, že by bolo vhodné ich preložiť (napríklad spôsobom poznámky pod čiarou). Knihe by to neuškodilo a takí "jazykoví ťuťmáci" ako som ja by sa určite potešili 😉. 

Ak by som mala jednotlivé časti porovnať, stále u mňa vyhráva prvá časť - Lovec. Autor si však zachoval vysokú úroveň a Pasca sa mi páčila rovnako ako Korisť. Jednoznačne je to povinná jazda pre všetkých milovníkov severskej krimi.

Za knižku poskytnutú na recenziu ďakujem vydavateľstvu Grada.

4,5⭐/5⭐