Lovec - Arne Dahl

15.02.2021
"Čas je tvoj najväčší nepriateľ"
"Čas je tvoj najväčší nepriateľ"

Tak toto bolo skutočne úžasné a napínavé čítanie 👍. Povinná jazda pre všetkých milovníkov severskej krimi. 


Vydavateľstvo: Grada        Rok vydania: 2020        Počet strán: 392        Väzba: pevná        Žáner: severská detektívka


Keď bez stopy zmizne pätnásťročná Ellen, vyšetrovateľ Sam Berger je jediný, kto je presvedčený, že sa stala obeťou sériového vraha. Púšťa sa do nebezpečného pátrania, postupne objavuje ďalšie obete a na miestach činu nachádza ozubené kolieska z hodiniek... Z jeho hodiniek. Podarí sa mu nájsť vraha skôr ako zmizne ďalšie mladé dievča? A kto je, vlastne, neznáma žena, ktorá sa objavuje na každom mieste činu? Samovi Bergerovi neostáva nič iné, iba vrátiť sa v čase do vlastnej minulosti na miesto, kde sa všetko ešte len začalo...

Mala som obdobie, kedy som čítala jednu severskú detektívku za druhou ale v určitom bode nastal zlom a ja som bola severského štýlu presýtená. Po niekoľkých historických románoch, anglických detektívkach, trileroch a romantikách opäť prišla chuť na niečo škandinávske. Poviem vám, nemohla som si vybrať lepšie 👌.

Arne Dahl ma už hneď na prvých stranách príjemne prekvapil technikou písania. Na autora severského krimi vnukol hlavnému hrdinovi pozoruhodne veľa myslienových pochodov a predstáv (hlavne v prvej polovici knihy). Sam Berger mi tak doslova ožíval pred očami a popisy prostredia perfektne umocňovali ponurú atmosféru (, ktorú je celkom dosť cítiť aj priamo z obálky👍). 

Zápletku posúvali vpred hlavne zvraty. Okrem toho, že ich je v knihe naozaj dosť, sú originálne a absolútne nečakané. Žiadny ďalší krok som nepredvídala a to je to, čo na detektívnych príbehoch milujem - silu prekvapenia. Nitky príbehu boli tak zamotané, že som nedokázala odhadnúť ako sa rozpletú. Navyše, druhá polovica knihy je aj plná akcie, vďaka čomu som sa od stránok nevedela odtrhnúť.

Oceňujem ako autor skombinoval traumy z minulosti, tajomstvá bezpečnostnej služby a vášeň pre hodinky. Takto napísané to možno znie zvláštne a spočiatku môžete máličko tápať v myšlienkach vyšetrovateľa Sama Bergera, ale postupne zistíte, že je to perfektné spojenie pre jednu originálnu detektívku😉.

"Tak ako obyčajne, aj teraz sa snažil nepozerať na čas v telefóne. Čas sa meria hodinami a hodinkami, je to jeden z prírodných zákonov. Vybral z debničky svoje rolexky. Pol štvrtej, hodina vlkov." 

Na záver mi nedá nespomenúť záver 😀. Ten ma dostal. Ak by ma niekto v tom momente čítania odfotil, zrejme by som mala vytreštené oči a otvorené ústa 😱. Potrebujem druhú časť.

Výsledok je teda jednoznačný. Knihu odporúčam. Svieže, akčné, napínavé a originálne. Čítanie som si skutočne užila ❤️.  

Za poskytnutú knižku chcem veľmi pekne poďakovať vydavateľstvu Grada.

5⭐/5⭐