Korisť - Arne Dahl

25.03.2021

Napínavý druhý diel severskej detektívnej série so Samom Bergerom.


Vydavateľstvo: Grada        Rok vydania: 2020        Počet strán: 392        Väzba: pevná        Žáner: severská detektívka


Sam Berger sa zobúdza na neznámom mieste. Po svojom boku však má skúsenú tajnú vyšetrovateľku Molly Bloomovú. Hoci si Sam na nič z blízkej minulosti nespomína, jedného si je veľmi dobre vedomý. Z lovca sa stala korisť a po svete sa potuluje vrah mladých mamičiek, ktorý mu ukradol identitu. Jeho bývalá detektívna partnerka navyše dostane zvláštny list, v ktorom sa píše o dávno zabudnutom prípade. Detaily, ktoré mohol poznať iba vrah, alebo človek, ktorý na prípade pracoval. Sam Berger sa rozhodne nájsť tajomného pisateľa. Musí sa však ponáhľať, lebo vrah mu je na stope. 

Nevyhnutnosť pre všetkých milovníkov severskej krimi, teraz dokonca s dejom zasadeným do skutočne mrazivého prostredia ❄. Už po prvých stranách som vedela, že to bude opäť zaujímavé. Autor ma pomyslene hodil do studeného snehu a ja som nevedela kde som, čo sa robí a kto je kto. Malo to na mňa prudko povzbudzujúci efekt a chcela som čo najskôr vedieť čo sa to deje. Dočkala som sa. Nitky príbehu sa pomaličky začali rozmotávať a spájať. 

Mám pocit, že oproti prvému dielu je Korisť o niečo viac prešpekulovaná, ide viac do hĺbky. Zápletka je premyslená do detailu a skutočne originálna. Jeden starý prípad z detektívových začiatkov, vrah mladých mamičiek, ktorý sa pred ničím neštíti a tajomstvá bezpečnostnej služby. V určitých momentoch som si nebola istá ani samotnými hlavnými hrdinami. Hoci mi už miestami prišlo, že ma autor príliš často vodí za nos, rýchlo som mu odpustila vďaka ďalšiemu prekvapivému zvratu.

Čo u mňa jednoznačne najviac zabodovalo, bol nečakane akčný záver 👍. Od knihy sa nedalo odtrhnúť. Zdá sa, že Arne Dahl je majster perfektných záverečných scén. 

Napriek všetkým superlatívom sa v knihe našlo niečo, čo ma aj máličko vyrušovalo. Bolo to Bergerove nadávanie v štýle "hrom a peklo". Je vôbec niekto, kto takto nadáva🤦‍♀️? Navyše v Bergerovej pozícii? Skrátka, máličko mi to prišlo neprirodzené. Najzvláštnejšie však je, že som si to v prvej časti vôbec nevšimla🤷‍♀️😀.

Kniha Korisť splnila moje očakávania hoci musím priznať, že Lovec sa mi páčil o máličko viac. Dúfam, že sa čoskoro dočkáme aj pokračovania, koniec nám opäť nechal zopár otázok otvorených a ja už chcem vedieť odpovede 😉.

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada.

PS: tie obálky oboch dielov sú dokonalosť 👌krásne k sebe ladia.

4⭐/5⭐