Niet úniku – Yrsa Sigurðardóttir

22.02.2024

Keď vás Yrsa chytí, niet úniku 😉. Vynikajúci začiatok novej krimi série, ktorá búra hranice žánrov krimi, triler a horor. 


Vydavateľstvo: Grada (Metafora)          Rok vydania: 2024          Počet strán: 392          Väzba: pevná         Preklad: Michal Zidor        Žáner: krimi


Karl sa vyberie k susedom na statok. Už dlhšie sa mu neozývajú a tak sa rozhodol ísť ich osobne skontrolovať. Hrôza, ktorá ho tam čaká pripomína krvavú nočnú moru. Vyšetrovatelia Týr, Karolína a patologička Idunn sa budú snažiť prísť na to, čo sa na opustenom statku stalo.

Sóldis čaká nová práca na vzdialenom statku. V obklopení islandskej prírody, ďaleko od hlučného mesta. Teší sa, že bude mať možnosť zabudnúť na bývalého priateľa, venovať sa svojej diplomovej práci a nájsť si nové smerovanie v živote. Netuší, že príchodom na statok sa zamotá do siete neľútostného šialenca. Hneď ako sa začnú diať čudné veci, začne mať podozrenie, že z rozohranej hry už niet úniku. 

S obľúbenou islandskou spisovateľkou Yrsou Sigurðardóttir a jej knihami som už mala tú česť. V českom jazyku vyšlo hneď niekoľko kníh. Ja som čítala len dve a hoci boli obsahovo odlišné, obe boli perfektné (Panenka, Kořist). Príbehy od Sigurðardóttir sa nedajú čítať inak ako so zadržaným dychom. Napätie, vzrušenie, často aj strach a zimomriavky. Na to sa môžete pripraviť aj v jej novinke Niet úniku 😉.

Kniha je písaná striedavo z dvoch perspektív. Z pohľadu vyšetrovateľa Týra a retrospektívne z pohľadu Sóldis, ktorá sa ocitla priamo na mieste činu. Strany kapitol ubiehali ako na bežiacom páse. Nedalo sa od toho odtrhnúť. Pokorne sa priznávam, že pasáže z pohľadu Sóldis som nemohla čítať večer pred spaním. Každý nečakaný zvuk v dome mi naháňal zimomriavky 😱.

Dej je dynamický, prepletený súkromím hlavných hrdinov a autorka stavila veľa aj na pocity postáv. Práve vďaka nim dokáže čitateľ zažiť mrazivú atmosféru zo statku na vlastnej koži. Našťastie naozaj len zo stránok knihy 😅. 

Kniha trochu búra hranice žánrov a množstvo prekvapivých momentov dokonalo prekrýva jemné náznaky klišé (v správaní hlavnej hrdinky). O zvraty a nečakané prekvapenia však rozhodne nie je núdza. Táto kniha vás chytí a nepustí. Skrátka, niet úniku...

Niet úniku je prvým dielom novej série s názvom Čierny ľad. S vyšetrovateľmi teda budeme mať tú česť opäť v ďalších dieloch. A vzhľadom na ten záver 😲🙈 sa už neviem dočkať ďalšej časti. Rozhodne odporúčam. 

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada ❤️. 

5⭐/5⭐