Panenka - Yrsa Sigurðardóttir

23.05.2022

Naozaj výborný triler od "kráľovnej islandskej krimi" 👍.


Vydavateľstvo: Grada (Metafora)        Rok vydania: 2022        Počet strán: 432        Väzba: pevná        Žáner: krimi, triler        Jazyk: CZ


Malá Rósa je na výlete s matkou a jej kolegom z práce. Plávajú na rybárskej lodi a snažia sa niečo uloviť. Namiesto rýb však z vody vytiahnu zvláštnu, odpudzujúcu bábiku, o ktorej je jasné, že už v mori nejaký ten rok ležala. Rósa si bábiku, napriek matkiným protestom, vezme domov. Na druhý deň je však bábika preč a jej matka mŕtva.

O niekoľko rokov neskôr detektív Huldar spolu s kolegami pátrajú v mori po ľudských ostatkoch. To ešte netušia, že identifikovanie kostí bude len zlomkom z toho, čo budú musieť vyšetriť. Zdá sa, že v každom prípade, ktorý ich v poslednej dobe zamestnáva sa objavuje dievča menom Rósa a jej záhadná bábika. 

Ak by vám námet zlovestne vyzerajúcej strašidelnej bábiky prišiel tuctový, táto kniha vás jednoznačne vyvedie z omylu 😉. Autorka si pre nás pripravila perfektne premyslenú krimi zápletku posadenú do pochmúrneho islandského prostredia a okorenenú množstvom otáznikov, zdanlivých náhod a prekvapení.

Už od prvých strán budete cítiť vynikajúcu mrazivú atmosféru, ktorá nebude spôsobená iba studeným islandským počasím 😀. Typicky hororové scény síce netreba očakávať ale zimomriavky nie sú vylúčené, toľko zvratov a prekvapení som rozhodne nečakala 😅. Pomyslené polienko do ohňa ešte autorka prihodí približne v poslednej tretine, kedy sa začne spájať aj to, čo sa zdalo nespojiteľné a ja som sa už od knihy nevedela odtrhnúť. Musela som ju dočítať a konečne zistiť, prečo je tá bábika stredobodom všetkého. Rozuzlenie nemalo chybu 👌.  

Panenka je, vlastne, piaty diel série detektívok s Huldarom a detskou psychologičkou Freyou ale vôbec nemusíte mať načítané predchádzajúce časti (,ktoré som ja nečítala a teraz to veľmi ľutujem 🙈). Autorka nás s minulosťou a povahami postáv zoznamuje súbežne s príbehom, takže som sa necítila o nič ukrátená.  

"Mohla by to být náhoda, ale události uplynulých dnů ho naučily, že náhody nejsou vždycky tím, čím se zdají být."

Príbeh má celkom rýchle tempo, ktoré občas spomalia vnútorné pochody a myšlienky hlavných hrdinov. Viete sa tak lepšie vžiť do postáv, prežívate všetko s nimi. Ja osobne som si obľúbila práve detskú psychologičku Freyju ale sympatie boli aj voči Huldarovi. Obe postavy jednoducho mali šmrnc. Ďalšiu knihu s touto dvojkou si rozhodne nenechám ujsť 😉.

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada.

5⭐/5⭐

Máte chuť na niečo mrazivejšie? Skúste od autorky Kořist.