Kořist - Yrsa Sigurðardóttir

05.06.2023

Od autorky som čítala len dve knihy ale vôbec by som nevedela vybrať, ktorá bola lepšia. Yrsa Sigurðardóttir píše naozaj pútavo a výnimočne 👍.


Vydavateľstvo: Grada (Metafora)        Rok vydania: 2023        Počet strán: 344        Väzba: pevná         Jazyk: CZ        Žáner: triler


V opustenej islandskej divočine sa stratí skupinka turistov a nikto o nich nemá žiadne informácie. Prečo sa v nehostinnom mrazivom počasí vybrali do tak nebezpečnej oblasti? Johanna a záchranný tím pátrajú po ich stopách a objavujú zvláštne nevysvetliteľné stopy. Čo turistov prinútilo opustiť stany takmer nahí, keď všade naokolo vládne sneh a mráz? Aj na neďalekej radarovej stanici pri pobreží sa začnú diať čudné veci. Čo znamenajú červené stopy v snehu alebo stratená detská topánočka pochovaná pod zemou desiatky rokov? 

Už po prečítaní prológu som vedela, že toto bude určite zaujímavé a s pribúdajúcim mysterióznym nádychom pribúdalo aj napätie a mrazivé momenty. Predstavte si prostredie ako stvorené na nepríjemnosti a záhady - ďaleko od civilizácie, neustály mráz, všade biely sneh a ticho, ktoré pretína iba hučiaci vietor. O zvláštne pocity pri čítaní budete mať postarané 😉.

Kniha je písaná z troch perspektív: z pohľadu Johanny, ktorá je členkou záchranného tímu, z pohľadu Dröfn, ženy zo skupinky z nezvestných turistov a z pohľadu Hjörvara, pracovníka na opustenej radarovej stanici. Vďaka striedaniu týchto perspektív ma autorka dokázala udržať v neustálom napätí. Kapitoly, samozrejme, končili v tom najlepšom a tak sa od čítania nedalo odtrhnúť. Nebyť večera, kedy som sa už knihu naozaj bála čítať, presedela by som pri nej aj celú noc. Ale to by som určite mala nočné mory😨.

Príbeh síce nepatrí medzi klasické duchárske horory ale o nevysvetliteľné javy v ňom nie je núdza. Autorka navyše necháva priestor aj čitateľovej fantázii (tá moja pracovala na plné obrátky 🫣) a zdanlivo zbytočnými odbočkami od podstaty nás znervózňuje, dráždi a napína ako strunu 😅. Bola som fakt zvedavá ako ten mix zvláštnych udalostí autorka uhrá. Skrátka príbeh, pri ktorom máte od začiatku neblahé tušenie ale záver vás aj tak šokuje. 

Verím, že ak niekto tento žáner číta na dennom poriadku, knihu zrejme zaradí skôr medzi lepší priemer. Postrehla som nejaké to klišé ale Yrsa aj z tohto klišé dokázala vytvoriť vzrušujúci boj nie len o holý život, ale aj o zdravý rozum. A keďže ja rada striedam žánre, mrazivý islandský triler mi po ľahkej romantike a detských knihách sadol ako uliaty a príjemne osviežil (alebo rovno zamrazil😅).

Jediné s čím som trochu bojovala, boli mená. Dosť sa mi plietli a problém nebol len v podobnosti a krkolomnosti ale aj v určovaní pohlavia. Skrátka som pri niektorých menách netušila či ide o ženu alebo o muža 🙈. Postupne som si však v hlave vytvorila systém, vďaka ktorému som postavy vedela ľahšie rozlíšiť. Na začiatku knihy je síce pomôcka – zoznam výslovnosti osobných mien – ale priznajte sa, kto si pri čítaní knihy číta mená a priezviská podľa správnosti. Najmä keď ide o tak špecifický jazyk akým je islandčina😀.

Ak máte chuť na triler, z ktorého vám budú naskakovať zimomriavky, tento bude určite dobrou voľbou. Moja rada však znie – nečítať večer, po tme a už vôbec nie niekde na opustenej chate. Nikdy neviete, čo sa môže stať a aké tajomstvo dané miesto skrýva 🤫😉. 

Za knižku poskytnutú na recenziu ďakujem vydavateľstvu Grada.

5⭐/5⭐


Od autorky som prečítala:

PANENKA