Mami, oci, vážim si to - Petra Arslan Šinková

14.12.2022

Ďalšia hodnotná novinka zo série Mami, oci.


Vydavateľstvo: Fortuna Libri       Rok vydania: 2022       Počet strán: 48       Väzba: pevná       Ilustrácie: Katarína Gasko         Vekové odporúčanie: 4+ 


Určite už aj vám neraz prebehlo hlavou, že dnešné deti majú snáď všetko a vôbec si to nevážia. Majú možnosti (hračky, krúžky, elektronika, oblečenie, ...), o ktorých sa nám dospelým v ich veku ani len nesnívalo. O to náročnejšie je v takejto dobe viesť deti k pravým hodnotám - vďačnosti, úcte či láskavosti. Ukázať im, že hoci je príjemné dostávať, ešte príjemnejšie je dávať. Naučiť ich, že niekedy je menej viac a že nič nie je samozrejmé, nič nám do náručia nepadne len tak z neba. 

Mami, oci, vážim si to je novinka z obľúbenej série kníh zameraných na rozvoj EQ. Doma máme dve predchádzajúce knihy o hneve a o strachu a táto nám rozhodne nemohla chýbať. Autorka nám opäť predkladá tri krátke príbehy, každý inak zameraný. Prvý rozpráva o radosti z darovania, druhý o schopnosti vážiť si potraviny, prácu v domácnosti a tretí o vzájomnom rešpekte a úcte k starším. Za každým príbehom nasledujú rady pre rodičov ako s príbehom pracovať, aby mal na deti čo najväčší účinok a zároveň rady ako dieťa v tomto smere podporiť a vyhnúť sa chybám. Myslím, že práve tieto dvojstrany rád a tipov pre rodičov robia túto knihu tým čím je a sú naozaj veľmi užitočné 👍.

Ja som s knihou opäť veľmi spokojná. Príbehy nás prevádzajú typickými situáciami, ktoré sú časté v mnohých rodinách: neupratané hračky, pýtanie si nových, rozhadzovanie jedla alebo neposlúchanie starých rodičov. Ako deti viesť k rešpektu a úcte? Ako v nich prebudiť vďačnosť? Samozrejme, nič nejde len tak po prvom prečítaní, je to cesta. Táto kniha nám však na tejto ceste vie veľmi dobre poslúžiť ❤️. Syn si ju občas prelistuje aj sám, vyniká totiž krásnymi detailnými ilustráciami. Je však pravda, že nejde o knihu, ktorú si u nás deti pravidelne pýtajú čítať. Spoločne si ju však vieme v tých správnych okamihoch otvoriť a pripomenúť tie pravé ľudské hodnoty. A o presne o to je ❤️.

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri.


Recenzie na predchádzajúce knihy zo série:

Mami, oci, objímte ma

Mami, oci, ľúbte ma