Mami, oci, objímte ma - Petra Arslan Šinková

07.07.2022

Detská kniha, ktorá je rovnako dôležitá pre deti aj pre rodičov ❤️.


Vydavateľstvo: Fortuna Libri Junior        Rok vydania: 2021        Počet strán: 48        Väzba: pevná        Ilustrácie: Katarína Gasko         Vekové odporúčanie: 4+


V dnešnej dobe je už na knižnom trhu celkom dosť kníh pre deti, ktoré sa snažia pomáhať s detskými emóciami. Aj konkrétne o strachu by sme našli veľa zaujímavých titulov. Ale občas je takáto kniha zbytočná, ak nie je dieťaťu správne interpretovaná. A práve to je najväčším plusom knižky Mami, oci, objímte ma od detskej psychologičky PaedDr. Petry Arslan Šinkovej.

Kniha obsahuje dokopy tri príbehy, ktorých hlavným prvkom je strach. Prvý je o strachu z tmy, druhý o strachu z kolektívu (šikana v škole) a tretí o strachu z lekára (konkrétne zubára). Po každom príbehu nasleduje dvojstrana tipov pre rodičov, aby vedeli ako s príbehom pracovať tak, aby dieťaťu čo najlepšie pomohol. Dôležitý je aj návod na rozhovor k danej téme a ako tento rozhovor viesť, čo sa dieťaťa pýtať, o čom otvorene diskutovať.

Hoci ide o detskú knihu, vďaka týmto tipom si dovolím tvrdiť, že je rovnako dôležitá aj pre samotných rodičov. V príbehoch vidíme ako môžeme v určitej modelovej situácii reagovať. Ako by sme sa mali správne zachovať aby sme boli dieťaťu oporou. Sama som v nej našla to, čo som potrebovala vedieť a v niektorých veciach si potvrdila svoje doterajšie "skúsenosti", ktoré sa osvedčili. 

Situácie, v ktorých sa hlavní hrdinovia z príbehov ocitnú sú príkladmi strachov, ktoré deti prežívajú veľmi často. Je dôležité so strachom pracovať správne, aby sa prípadne ešte neprehĺbil alebo nepotlačil a nespôsobil tak ešte väčšiu škodu. My sme zatiaľ najviac bojovali so strachom z lekára. Strach z tmy nás zrejme očakáva, keď už budú deti spať samé v detskej izbe a strach z kolektívu sa môže dostaviť, keď dieťa nastúpi do škôlky alebo školy. Strach je skrátka úplne prirodzená emócia, ktorú zažívame všetci. Jednotlivé strachy sa objavujú, miznú alebo menia. Dôležité je si uvedomiť, že sa z nich netreba dieťaťu vysmievať ani ich autoritatívne potláčať. Ale o tom sa už viac dozviete v samotnej knihe 😉.   

Pochváliť musím aj milé ilustrácie, ktoré na mňa pôsobia veľmi pokojne a príjemne. Sú realistické, jemné a s množstvom pekných detailov 👍.

Knižku odporúčam pokojne od 4 rokov ale myslím, že prioritne je určená až pre deti 6+ (príbeh o škole a šikane). Určite sa s ňou dá variabilne pracovať podľa toho, čo práve vaše dieťa potrebuje 👍.

PS: kniha je z edície Mami, oci, v ktorej vyšli aj tieto ďalšie knihy:

Mami, oci, poďme sa porozprávať (Rozvoj emocionálnej inteligencie a kritického myslenia)

Mami, oci, bojím sa (Ako komunikovať s deťmi o koronavíruse)

a ešte celkom čerstvá novinka Mami, oci, ľúbte ma (Príbehy o hneve), ktorú vám predstavím zase nabudúce😉.

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri ❤️.