Učiteľkina voľba - Sarah E. Ladd

15.07.2022

Mám rada historické romance, ktoré nie sú len o romantike ale idú do hĺbky ľudských duší ❤️.  


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2022        Počet strán: 344        Väzba: pevná        Žáner: historický román        Preklad: Marta Gergelyová


Patience Creightonová sa po srmti svojho otca a nečakanom bratovom odchode, ocitá v zvláštnej situácii. Rodina prevádzkuje na panstve Rosemere dievčenskú školu a celá zodpovednosť za jej chod tak odrazu ostáva na jej pleciach. Starosti jej robí aj matka utápajúca sa v smútku a nečinnosti. Patience má toľko práce s dievčatami a prevádzkou školy, že nemá ani pomyslenie na to, čo v skutočnosti od svojho života očakáva. 

Majiteľ panstva William Sterling nemá dobrú povesť. Je známy hazardný hráč s nemalými dlhmi. Vo vresoviskách si ho nájdu posluhovači jeho veriteľa a dajú mu jasne najavo, že dlhy treba čo najskôr splatiť. Dobitý sa uchýli do stajne svojich podnájomníkov na panstve Rosemere. Tam stretá Patience, vďaka ktorej začína odhaľovať tajomstvá zo svojej minulosti, ktoré mu obrátia život hore nohami.

Učiteľkina voľba je druhým dielom regentskej trilógie Tajomstvá vresovísk a musím sa priznať, že hoci sa mi prvý diel páčil, tento bol ešte lepší, živší a prepracovanejší. (Recenzia na prvý diel TU.)

V príbehu sa stretávame s búrlivákom Williamom, ktorý je skutočne zaujímavou postavou. Hazardér, ktorý utratil takmer celý svoj majetok postupne odhaľuje čo sa skrýva v jeho vnútri a akú má minulosť. Nesmierne sa mi páčilo ako prirodzene autorka spojila vývin jeho postavy s Patience, silnou a samostatnou ženou, ktorá v ňom prebúdza spomienky na minulosť a zároveň mu otvára novú nádej na lepšiu budúcnosť. Na druhej strane Patience, ktorá vo svojom vnútri cíti, že v jej živote niečo chýba. Aké jej jej skutočné poslanie, skutočný zmysel života? Po čom jej srdce túži? 

Autorka priam bravúrne opisuje pocity, prežívanie postáv a ich vnútro. Bolo to nie len presvedčivé, ja som sa do postáv doslova vžila a všetko prežívala spolu s nimi 🥰. Emotívne. Krásny zážitok 👍.

Už po prvých stranách som sa od príbehu nevedela odtrhnúť. Napínavé, pútavé, neustále sa niečo dialo. Odporúčam si nečítať druhú polovicu oficiálnej anotácie - z knihy budete mať ešte väčší zážitok. O prekvapenia a nečakané zvraty nebola núdza 😉.

"Je však oveľa jednoduchšie viniť druhých, ako sa priznať k vlastným prešľapom." 

Spomenúť musím určite aj zimnú atmosféru, keďže dej sa odohráva v zimných mesiacoch. Chlad, sneh či naopak hrejivé teplo z krbu. Kniha mi veľmi dobre padla aj takto cez leto ale určite bude vynikajúcim spoločníkom hlavne na dlhé zimné večery. Príjemne zahreje a pohladí na duši počas chladných dní. 

Okrem romantiky teda čakajte aj kusisko drámy, napätia, šikovný vývin postáv a peknú záverečnú myšlienku o plnení si vlastných snov. Veľmi milo ma táto kniha prekvapila. Určite odporúčam 😉.

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ ❤️

5⭐/5⭐