Dedičkin sľub - Sarah E. Ladd

13.03.2022

Prvá časť regentskej trilógie Tajomstvá vresovísk, ktorá vás zavedie na anglický vidiek na začiatku devätnásteho storočia.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2022        Počet strán: 336        Väzba: pevná         Žáner: historický romantický


Amelia Barrettová je dedičkou panstva Winterwood. Celé ho však získa až vtedy, keď sa vydá. A musí to byť skôr ako dovŕši dvadsaťštyri rokov. Problém je v tom, že Amelia dala sľub, ktorý za každú cenu chce dodržať. Svojej umierajúcej priateľke sľúbila, že sa postará o jej dcéru Lucy. Malé dievčatko je tak v jej starostlivosti a ona si ho neskutočne zamilovala. Ameliin snúbenec Edward Littleton však o dieťati na panstve nechce ani počuť. Jeho podmienkou je, že keď sa vezmú, dieťa musí ísť preč. Keď teda na panstvo prichádza otec malej Lucy, kapitán Graham Sterling, Amelia má novú nádej. Navrhne kapitánovi, aby si ju bez okolkov vzal za ženu. Keď už to vyzerá, že všetko bude na dobrej ceste, objavia sa nečakané okolnosti, ktoré všetko opäť zamotajú.  

Nebudem nič zahmlievať, knihu som si vybrala na základe odporúčania na titulnej strane od mojej obľúbenej spisovateľky Julie Klassenovej ❤️. Nie, určite to nie je druhá Klassenová, ako som niekde čítala. O to vôbec nejde. Autorka má iný, svojský štýl, ktorý je príjemný, svieži, ľahký a veľmi ma oslovil už od prvých strán👍. Nájdete tu však aj spoločný prvok, a tým je regentské obdobie, jemná romantika a povzbudzujúce odkazy na silu viery.

Dej príbehu má celkom rýchle tempo. Hlavná hrdinka sa ocitne v dosť ošemetnej situácii a na danú dobu má naozaj minimum možností ako sa z problému vymotať. Každú chvíľu sa tak odohrávajú rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú osudy postáv. Páčilo sa mi, ako autorka svojich hrdinov nechala postupne vyvíjať sa, dozrievať. Amelia je vykreslená ako obyčajná žena, ktorá však pre lásku k dieťaťu urobí takmer čokoľvek - aj požiada úplne neznámeho muža o ruku 😅.

Dostala ma aj napínavá posledná tretina knihy, od ktorej sa nedalo odtrhnúť. Dobrodružný, priam akčný záver všetko perfektne zaklincoval 👌.

V príbehu bolo hneď niekoľko momentov, kedy tušíte, že sa niečo stane, ale ešte neviete čo 😱. Pekne nás tak autorka nechávala napätých v nevedomosti. Niektoré situácie podľa mňa mohli byť máličko dotiahnuté do detailov, pôsobiť trošku dôveryhodnejšie, ale môj dobrý dojem z príbehu to nepokazilo. Povedala by som to asi tak, že som tam cítila maličké náznaky prvotiny (hoci v tomto prípade som si nie som istá, či ide naozaj o prvotinu 🤷‍♀️. Nepodarilo sa mi túto informáciu na 100 % potvrdiť).

Dedičkin sľub je podľa mňa vynikajúca oddychovka, ktorá pohladí dušu a určite stojí za prečítanie. Odpútala mi myseľ od všedných vecí a ponúkla únik z reality. Keďže ide o prvý diel trilógie Tajomstvá vresovísk, už sa neviem dočkať druhej časti, ktorá by mala vyjsť niekedy začiatkom leta.

Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ ❤️

4,5⭐/5⭐