Tiene Swanfordského opátstva - Julie Klassenová

14.05.2023

Od knihy, ktorá sľubuje kombináciu talentu Agathy Christie s nadaním Jane Austenovej, som očakávala naozaj veľa. Je to predsa kombinácia mojich dvoch najobľúbenejších žánrov. Žiaľ, ostala som sklamaná. Hoci je Julie Klassenová moja obľúbená autorka, táto jej kniha mi nesadla 🤷‍♀️. 


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2023        Počet strán: 424        Väzba: pevná         Preklad: Jana Nagypálová        Žáner: historický, romantický


Rebecca Laneová sa po rokoch vracia do svojej rodnej dediny. Dôvodom návratu je jej zúfalý brat, ktorý sa snaží vydať knihu a potrebuje od Rebeccy istú službičku. Len čo sa Rebecca ubytuje v Swanfordskom opátstve, začne si všímať podozrivé veci. Steny bývalého stredovekého kláštora skrývajú tajomnú minulosť a po chodbách sa zakráda neznáma osoba v čiernom plášti. Navyše tu stretá bývalého suseda Fredericka, ktorý jej pred rokmi zlomil srdce. Keď sa jedného dňa nájde telo zavraždeného spisovateľa, podozrivé okolnosti vrhajú zlé svetlo na Rebeccu a jej brata. Frederick ako zmierovací sudca začína pátrať po pravde. K slečne Laneovej cíti veľkú náklonnosť ale zároveň vidí, že niečo skrýva...

Julie Klassenová je autorka historických romantických príbehov, v ktorých zakaždým nájdeme niečo navyše. Pridanú hodnotu, vďaka ktorej sú jej knihy tým čím sú ❤️. Okrem romantickej linky je to zväčša nejaké tajomstvo, záhada, rodinná dráma alebo poukázanie na nejaký spoločenský problém, v spojení so silnou inšpiratívnou myšlienkou. V tomto prípade máme dočinenia s vraždou a riešime aj morálne dilemy hlavnej hrdinky. 

Veľkým plusom knihy sú historické detaily a atmosféra stredovekého opátstva. Vyšetrovanie vraždy bolo kedysi úplne iné ako v súčasnosti a z tohto pohľadu bolo čítanie zaujímavé. Mnohé veci boli pre mňa novinkou, od samotného hotela (netušila som, že v tej dobe už fungovali😅) až po úlohy súvisiace s vyšetrovaním pred súdnym konaním (akú funkciu mal zmierovací sudca, strážnik či koroner). Palec hore dávam aj za samotný preklad, ktorý musel byť dosť náročný. Autorka používa pestré opisy, menej známe historické pomenovania a podobne. Výhodou sú aj niektoré vysvetlivky pod čiarou, aby sme viac porozumeli vtedajším zvykom alebo názvom.

Na zahodenie nebola ani samotná zápletka. Povedala by som, že bola priam perfektná s obrovským potenciálom, ktorý však zostal plávať len tak na povrchu 😞. Aj keď bol námet naozaj dobrý, postavy pestré a Swanfordské opátstvo tajomné a chladné, príbeh nemal dostatočnú hĺbku. Chýbala tomu šťava, ktorá by zo suchého fádneho jedla spravila lahôdku. Autorka sa zrejme viac sústredila na komplikovanosť zápletky, detaily okolo zločinu a menej času venovala postavám. Chýbala mi štipka humoru, irónie alebo aspoň nejaké živšie dialógy. Všetko však bolo skôr strohé a príliš vážne. Skrátka, nedokázala som sa s príbehom viac zžiť a aj hlavná myšlienka ku mne neprešla a zostala len niekde na pozadí.

Vraha a jeho pohnútky som neodhalila. Záver tak splnil účel a rozhodne prekvapil. Žiaľ, knihu to z môjho pohľadu nezachránilo. U Julie Klassenovej som zvyknutá na lepšie. 

Fascinujúce historické detaily, pochmúrne Swanfordské sídlo a vražda, ktorá vám zamotá hlavu. To sú hlavné plusy príbehu. Pre dlhší rozbeh, slabšie prežívanie postáv či nevýraznú silnejšiu myšlienku však dielo radím medzi autorkine slabšie a celkovo priemerné. Ak máte chuť na kombináciu romantiky a detektívky, odporúčam od autorky skôr Most na Belle Island. 

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net.

3,5 ⭐/5⭐