Synovia povzbudenia - Francine Riversová

15.11.2022

Päť príbehov, päť biblických mužov, ktorí stáli v tieni známejších hrdinov. 


Vydavateľstvo: Kumran.sk        Rok vydania: 2022        Počet strán: 756      Väzba: brožovaná        Preklad: Mária Lalíková          Žáner: náboženská literatúra


Áron, Mojžišov brat. Hoci sa musel vyrovnať s bratovým poslaním, odvážne stál po jeho boku a bol mu oporou. Jeho príbeh rozpráva nie len o ich vzájomnom vzťahu ale aj o vzťahu Árona s Bohom. Mnohé udalosti mi už boli známe - egyptské rany, oslobodenie Izraelitov z otroctva a následne putovanie do zasľúbenej zeme. Autorka však ide do hĺbky, spomína aj menej známe situácie z pohľadu Árona. Ako to on mohol prežívať a cítiť.

V príbehu o Kalebovi sme si mnohé udalosti z časti o Áronovi prešli znova. To mi, priznám sa, trošku prekážalo, keďže toho nového, čo som sa dozvedela bolo menej. Až neskôr sme akoby nadviazali na koniec Áronovho príbehu a posunuli sa vpred. Autorka sa síce sústreďuje na Kaleba, stojaceho v tieni Jozueho, ale chýbalo mi tam viac emócií a nie len strohé vymenovávanie udalostí. Záver však milo prekvapil.

Jonatán, princ, verný priateľ Dávida, bol mužom viery, ktorý počúval hlas srdca a neváhal svoje miesto budúceho kráľa prenechať inému. Tento príbeh ma naozaj nadchol. Bol napínavejší, emočnejší a pútavejší. Ale môže to byť aj tým, že som ho doteraz nepoznala. Jonatán poslušne nasledoval Boha a dláždil cestu jeho zámerom. Veľký vzor pre nás - obetavý, nesebecký so zmyslom pre spravodlivosť. Emotívny záver všetko pekne zaklincoval.

Amos bol prorok, ktorý nechcel byť prorokom a radšej by v pokoji ďalej pásol ovečky. Jeho inšpiratívny príbeh ma taktiež nadchol. Ukazuje nám aké nebezpečné je zľahčovať hriech a obhajovať ho. Napriek pradávnej dobe, ktorú si my naživo len sotva vieme predstaviť, je príbeh varovným prstom aj pre nás v dnešnej dobe. Ako neradi počujeme kritiku na naše správanie, ako neradi sa nechávame obmedzovať. Ľudu, ktorému Amos prorokoval chýbala pokora, skromnosť a štedrosť voči blížnym. A pritom nám Boh dáva toľko príležitostí na zmenu.

Posledný príbeh sa už dejovo presúva do Nového zákona. Sílas, pisár, nebol vždy ukážkovým veriacim. Nedokázal sa odtrhnúť od Mojžišových zákonov. V deji trochu skáčeme z obdobia pred ukrižovaním, do obdobia po ukrižovaní. Sílas v príbehu píše o svojej ceste k viere ale miestami som mala pocit, že čítam viac o apoštoloch ako o ňom samotnom. 

Priznám sa, že Francine Riversovú ako autorku mám veľmi rada. Jej kniha Rodokmeň milosti (o piatich biblických ženách) sa mi nesmierne páčila. Synovia povzbudenia však mali oproti nej o niečo menej emócií a veľa vecí sa zbytočne opakovalo. 

Hrdinovia Áron, Kaleb, Jonatán, Amos a Sílas nám môžu byť vzorom, povzbudením aj inšpiráciou. Mňa osobne zasiahli hlavne Jonatán a Amos. Treba počítať s tým, že nejde o oddychové čítanie. Text je náročnejší na sústredenie, silno duchovný, mnohokrát je potrebné viac sa nad udalosťami z príbehov zamyslieť. Ak s tým budete počítať, kniha pre vás môže byť veľmi prínosná nie len z duchovného, ale aj vedomostného hľadiska (história). Určite som teraz bohatšia o mnoho nového.

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Kumran. Knihu si môžete zakúpiť aj na tomto odkaze: https://www.kumran.sk/krestanske-romany-novely/24021-synovia-povzbudenia.html

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com 

3,5⭐/5⭐