Skrinka času - Nikki Erlick

25.08.2023

"Chceli by ste vedieť, ako dlho budete žiť?"


Vydavateľstvo: Grada (Cosmopolis)        Rok vydania: 2023        Počet strán: 384        Väzba: pevná        Preklad: Katarína Kvoriaková        Žáner: sci-fi, spoločenský román


Skrinka času, ktorá skrýva povrázok prezrádzajúci dĺžku vášho života. Predstavte si svet, kde tieto skrinky jedného dňa dostanú všetci dospelí na svete. Čo sa stane so spoločnosťou? Čo sa stane s človekom, ktorý vie, kedy ho čaká koniec? Bude to čoskoro? Alebo má čas a môže si užívať? Otvorili by ste tú svoju skrinku času?

Kniha nám predkladá veľmi zaujímavý námet. Z časti mi to pripomenulo knihu Nesmrteľní, ktorá mi ale vôbec nesadla a ničomu som v nej neuverila. Do tejto som teda vkladala väčšiu nádej a dúfala v niečo výnimočné. Dostala som to?

Už na základe niektorých recenzií som vedela, že od knihy nemôžem očakávať príbeh plný napätia a dobrodružstva. Do čítania som už teda išla s tým, že si prečítam niečo úvahovejšie, čo ma podnieti k zamysleniu. V tomto smere sa moje očakávania naplnili. Knihu by som vystihla slovami: filozofické, vzťahové, dramatické a jemne politické. O nestabilnej spoločnosti plnej predsudkov, nerovnosti medzi ľuďmi, nenaplnených túžbach, snoch, nástrahách života, morálnych a etických problémoch, či o dôležitých rozhodnutiach, ktoré dokážu zmeniť viac ako si myslíme. Dielo je plné silných myšlienok a otvára nové témy, ktoré by sme v našom "svete bez skriniek" len ťažko riešili.  

"Keď už raz o niečom viete, zabudnete, aké to bolo nevedieť."

Čo sa týka samotných postáv, zamrzelo ma, že autorka nepoužila pestrejšiu zmes. Mala som pocit, že sa podobajú ako vajce vajcu (až na jedného záporného hrdinu). Akoby mali rovnaké jadro a konali takmer rovnako v každej situácií. Hneď od začiatku som sa s nimi nevedela stotožniť, čo malo za dôsledok, že po emotívnej stránke som si knihu nevedela naplno vychutnať. Nemohla som si pomôcť ale pri niektorých scénach sa mi objavil pred očami starý príšerný horor s názvom Nezvratný osud (tuším bolo aj viac častí). Asi od polovice knihy sa to však zlepšilo, všetko nabralo rýchlejší spád, postavy sa vyfarbili, poprepájali  a záver hodnotím na výbornú (aj napriek predvídateľnosti). 

Ak by som to mala zhrnúť - celý čas ma prenasledoval pocit, že príbeh je určený skôr pre mladšiu generáciu (študenti, young adult) a zrejme by som si ho aj ja viac vychutnala v čase keď som ešte hľadala svoje smerovanie v živote (čo bolo, vlastne, tiež témou knihy).

"...už aj predtým sme mali na prvom mieste aj rodinu. Nepotrebovali sme povrázky, aby nám povedali, čo je v živote najdôležitejšie."

Autorka má prijemný štýl písania, ktorý sa čítal ľahko a rýchlo. Som rada, že som si mohla prečítať túto jej prvotinu a nebránim sa ani ďalším príbehom z jej pera. Ak vás zaujal námet skriniek, v ktorých sa skrýva informácia o dĺžke vášho života, bez váhania po knihe siahnite. Pre mňa to síce nebol úplne wau efekt ale v konečnom dôsledku sa mi to páčilo a viem si predstaviť napríklad aj filmové spracovanie.

"Keď uvažujeme o najväčších príbehoch lásky, aké boli kedy napísané, nesúdime ich podľa dĺžky."

Za knižku poskytnutú na recenziu ďakujem vydavateľstvu Grada. 

4⭐/5⭐