Rekonstrukce - Viktorie Hanišová

12.05.2020

Približne pred rokom som bola príjemne prekvapená z Hanišovej knihy Houbařka. Rekonstrukce ma, naopak, prekvapila úplne inak 🙈.


Vydavateľstvo: Host         Rok vydania: 2019        Počet strán: 311        Väzba: pevná        Žáner: spoločenský román


Eliška nemá najlepšie detstvo. Matka jej zabila brata a následne aj samú seba. Nenechala list na rozlúčku a tí, ktorí ju v ten deň videli, si nič podozrivé nevšimli. Eliška tak vyrastá so zatrpknutou tetou a desať rokov žije v temnom tieni minulosti. Na prahu dospelosti sa však rozhodne nájsť pravdu. Prečo to jej matka spravila? Prečo ju tu nechala? Čo sa, vlastne, stalo?

Tento tretí román českej autorky Viktorie Hanišovej by som prirovnala k psychologickej sonde do duše ženy, ktorú významne poznačila tragédia z detstva. A hoci to znie celkom zaujímavo, ja som na základe anotácie čakala aj trošku viac. Nadobudla som totiž pocit, že knižka bude mať jemné detektívne prvky 🔎. Ono to tak miestami aj naozaj je, ale záver ma tak odrovnal, že som ostala na plnej čiare sklamaná🙅‍♀.

Z recenzii som už vedela o tom, že príbeh bude mať otvorený koniec. Bolo to tak aj v autorkinej predchádzajúcej knihe Houbařka (,ktorá sa mi, mimochodom, naozaj veľmi páčila❤). Avšak, tento otvorený koniec bol z úplne iného súdka ako som očakávala. Úprimne, vlastne som sa vôbec nič nedozvedela🤦‍♀.

Priznávam, nehodnotím Rekonstrukci len na základe záveru. Bohužiaľ, ale ani samotná hlavná postava mi od začiatku trošku nesadla. Proti hral aj vláčnejší začiatok - detstvo Elišky po matkinej "zrade". Nepochopila som ani samotný fakt, prečo sa rozhodla pátrať po pravde až toľko rokov od tragédie.

Kladne hodnotím hlavne poslednú tretinu knihy, ktorá ma zaujala asi najviac (odmysliac si záver☝). Zrejme to bolo tým, že autorka použila na spestrenie niekoľko skutočných prípadov vraždiacich matiek. Stále však vo mne zostalo veľa nevypovedaného, až natoľko, že by sa z toho pokojne dalo spraviť plnohodnotné pokračovanie.

Zhrniem to: od knihy som nedostala to, čo som očakávala🤷‍♀. Nebolo to však vyslovene zlé. Ak obľubujete psychologické drámy, toto bude vaša šálka kávy.

3,5 ⭐/ 5⭐