Prokletí hrobky - Gill Paulová

10.10.2022

O Tutanchamonovej hrobke a jej objavení sa už toho veľa popísalo. Okrem skutočnej hodnoty objavu k jej popularite prispel aj mýtus šíriaci klebety o prekliatí každého, kto do hrobky vstúpil a narušil pokojný odpočinok faraóna. Meno egyptológa Howarda Cartera je tak známe snáď každému. Viete však kto ďalší s ním bol keď hrobku otvorili? Kto bola mladučká Lady Evelyn Herbertová? 


Vydavateľstvo: Metafora (Grada)        Rok vydania: 2022        Počet strán: 320        Väzba: pevná         Preklad CZ: Dina Podzimková        Žáner: historický spoločenský román


Obľúbená a krásna Eve je nútená vlastnou matkou aby si našla partnera vhodného jej postavenia. Ona sama však túži po niečom inom - stať sa archeologičkou. Keď v roku 1922 ako prvá žena, po boku svojho otca a Howarda Cartera vstupuje do novo objavenej hrobky faraóna Tutanchamona, všetko sa zrazu začne meniť.

V roku 1972, zostarnutá, po mŕtvici, sa snaží rozpomenúť na celý svoj život. Pomáha jej s tým mladá egyptská archeologička, ktorá potrebuje zistiť dôležité informácie a objasniť niektoré otázky okolo Tutanchamonovej hrobky. Dokáže si Eve spomenúť aj napriek zdravotným problémom? Nemôže jej pravda ešte viac ublížiť? Ochráni ju milovaný manžel pred trpkou realitou?

Eve je sympatická postava, ktorú som si hneď od začiatku veľmi obľúbila a jej manžela (dovolím si tvrdiť) ešte viac 😅. Páčilo sa mi ako Eve spomínala na svoju minulosť. Akú mala mladosť, vzťah s matkou, s otcom, ako sa s manželom spoznali, čo sa dialo okolo objavu hrobky a čo sa dialo potom. Ako silno objav Eve zasiahol? Ako ju ovplyvnili reči o kliatbe? Čo si o tom všetkom myslela ona?

Spočiatku sme z prítomnosti do minulosti skákali príliš často, aj v rámci kapitol označených jedným rokom (v iných knihách mi to celkom dosť prekáža). Postupne sa to však ustálilo a ja som si rovnako užívala dejovú linku z prítomnosti ako aj z minulosti. V oboch týchto rovinách sa totiž toho dialo celkom dosť a všetko naberalo na pútavosti a záhadnosti. Napätie gradovalo každou stranou.

Ako som sa už presvedčila v autorkinej predchádzajúcej knihe Jackie a Maria, ani v Prokletí hrobky nechýba dávka silných emócií. Okrem dôležitých okamihov v živote Evelyn sa nám pred očami otvára aj krásny obraz lásky, takže očakávajte aj jemnú nenútenú romantiku, pri ktorej sa vám môžu občas dvíhať kútiky úst a občas odrážať slzy v kútikoch očí. Gill Paulová má skutočne talent na oživenie postáv z histórie a hoci nemôže naozaj vedieť aká Eve v skutočnosti bola a čo zažívala vo svojom vnútri, všetko vykreslila veľmi dôveryhodne. Až mám pocit, že to tak jednoducho muselo byť, aj keď ide o fikciu (na čo sme na začiatku upozornení). 

Jediné, čo mi v knihe chýbalo, bol doslov alebo poznámka autorky. Rada by som vedela o aké zdroje sa pri písaní opierala, čo v knihe je podložené faktami a čo si vymyslela. Samozrejme, po prečítaní som googlila ako divá a prezerala všetky možné dostupné informácie a fotografie 😀. Neodporúčam to robiť pred alebo počas čítania, aby ste si náhodou niečo zbytočne "nevyspojlerovali". 

Knihu som si rozhodne užila. Výborná. Zasiahla. Odporúčam 😉.

Za knižhu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada.

5⭐/5⭐