Jackie a Maria - Gill Paulová

01.10.2021

Kniha, ktorá je dokonalým príkladom frázy - to nevymyslíš, to je život. Šokujúca, emotívna a silná. Jednoducho o živote ❤️.


Vydavateľstvo: Metafora (Grada)        Rok vydania: 2021        Počet strán: 472        Väzba: pevná        

Žáner: historický román (edícia beletrizované životopisy)


Mená Jackie Kennedyovej a Marie Callasovej v druhej polovici 20. storočia poznal snáď každý. Jackie, manželka politikou a ženami posadnutého Kennedyho a Maria, jedna z najlepších sopranistiek na svete, žijúca život bez lásky a vášne. Ani jedna spočiatku netuší, čo sa stane, keď sa prvýkrát stretnú s Arim Onassisom. Životy dvoch na pohľad odlišných žien sa postupne začínajú splietať do klbka klamstiev, škandálov a pretvárky. Nahliadnite do ich súkromia a vnútorných myšlienok 😉.  

Strhujúca dráma o dvoch silných, vzdorovitých ženách, ktoré sa nebáli bojovať za lásku. Sledovať ich vzostupy a pády bol úžasný zážitok. Moje pocity skákali od zvedavosti, šoku, prekvapenia, po zdesenie, rozčúlenie a smútok. Raz si tam a raz si tu.

Príbeh je do poslednej strany nabitý emóciami. Niektoré úseky a scény som čítala so zadržaným dychom, iné s hrčou v krku a zimomriavkami. Autorka má môj obdiv ako úžasne, citlivo ale zároveň realisticky spracovala pocity hlavných hrdiniek. Po kúskoch odhaľovala ich vnútro a skladala pomyslené puzzle ich pohnutých osudov. 

Kniha je rozdelená na 5 častí (dejstiev). Veľké plus dávam za krátke kapitoly, ktoré ma potešia v každej knihe 🤪. Paulová išla rovno k veci, nekrútila sa okolo nepodstatností, dávala priestor zaujímavostiam a ponúkala pohľad do vtedajšej doby. Dozvedela so sa veľa nie len o dvoch ženách na obálke ale aj o hlavnej príčine ich sporu - Arim Onassisovi.

"Byl to ten typ muže, který člověka zachráni z hořícího domu, a to nikoli brutální silou, ale chladnokrevným uvažováním, kudy z toho problému ven. 

Moje sympatie mala už od samotného začiatku elegantná a skromnejšia Maria, ktorá sa nevedela tak kontrolovať ako vytrénovaná Jackie a neraz som zostala prekvapená jej temperamentnou povahou. Ale aby som vás neobrala o zážitok, všetky tieto úvahy už prenechám vám, keď sa do knihy pustíte, čo by ste už len z princípu, že vás zaujala recenzia na túto knihu, mali určite spraviť 😉. 

Objal ji kolem ramen. "Ach, Mario, proč je jen život tak komplikovaný?"

"Život je docela jednoduchý, to lidé jsou zložití," řekla mu.

Priznanie na záver. Jackie a Maria bola pre mňa tak silná kniha, že sa mi o nej aj dvakrát snívalo a po prečítaní som ju nevedela dostať z hlavy 🙈. Hoci v poslednej dobe sa vyžívam v čítaní historických románov (aj podľa skutočných udalostí), tento raz som musela urobiť hrubú čiaru a skočiť na úplne odlišný žáner. 

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada ❤️.

5⭐/5⭐

Ďalšia kniha od autorky, ktorú taktiež silno odporúčam - Prokletí hrobky.