Opona (Poirotov posledný prípad) - Agatha Christie

28.11.2023

Napínavá rozlúčka so svojráznym Herculom Poirotom 💔.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2023        Počet strán: 208        Väzba: pevná        Preklad: Otakar Kořínek        Žáner: klasická detektívka


Kde to všetko začalo, všetko aj končí. Hercule Poirot a jeho dávny priateľ kapitán Hastings sa ubytujú na zámku Styles, z ktorého sa medzičasom stal súkromný hotel. Poirota sužujú vážne zdravotné problémy, ale pred sebou má ešte jeden závažný prípad. Došlo k piatim úmrtiam a zdá sa, že sa schyľuje k ďalšiemu. Hercule Poirot vie, že má dočinenia so zákerným sériovým vrahom, ktorého identitu však Hastingsovi nechce prezradiť. Isté je len to, že tento záhadný X je hotelovým hosťom na zámku Styles. 

Hoci Agatha Christie tento Poirotov posledný prípad napísala ešte počas druhej svetovej vojny, kniha si na vydanie počkala viac ako tridsať rokov. Vytvorila ju "do rezervy", aby mal Poirot svoj koniec, ak by už ona nemohla z rôznych dôvodov písať. Počas čítania som sa nevedela odpútať od myšlienok na rozpoloženie, v ktorom knihu zrejme písala. O to väčší zážitok to bol ❤️.

Rozprávačom príbehu je kapitán Hastings, presne ako to bolo v úplne prvom prípade s Herculom Poirotom (Vražda na zámku Styles). Ocitáme sa na rovnakom mieste ale s inými obyvateľmi. Nasávame atmosféru, v ktorej cítiť niečo tajomné a zlé. Zo stránok doslova srší zvláštne napätie, z ktorého viete, že nevzíde nič dobré.

Páčila sa mi psychológia postáv, vzťahy so skrytými trhlinami – medzi manželmi, priateľmi alebo otcom a dcérou. Dovolím si tvrdiť, že z indícií, ktoré nám autorka ponúka, nie je možné uhádnuť vinníka a jeho štýl. Na veľa súvislostí však viete postupne prísť, rozmotať komplikované klbko vzťahov a nejakú tú predstavu si predsa len vytvoriť. Záver je taký prekvapivý a zarážajúci, že mu doteraz neviem uveriť. 

Opona ponúka aj nový pohľad na puntičkárskeho detektíva Hercula Poirota. Spoznáte ho tak, ako ste ho v iných prípadoch nepoznali. Pre ťažkú artritídu skončil na vozíku a so všetkým mu musí pomáhať asistent. Hoci telo má boľavé a slabé, jeho šedé mozgové bunky zostali neporušené (alebo nie 😅). Pripravte sa, že jeho svojráznu osobnosť spoznáte aj z nového uhla a dočkáte sa odhalení, na ktoré ste určite nepomysleli, aj keď sú úplne logické. 

Na záver asi nebudem extra originálna ale Opona je, jednoducho, povinné čítanie pre všetkých fanúšikov Agathy Christie. Pre všetkých milovníkov klasických detektívok. 

Ak ste už knihu čítali, určite mi dajte vedieť ako sa vám pozdáva ukončenie. A videli ste už aj filmové spracovanie s Davidom Suchetom? 

Opona padla a ja ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ ❤️ za knihu poskytnutú na recenziu. 

4,5⭐/5⭐